Šta morate znati o održavanju guma tokom leta? 1Foto: Goodyear

Pregled i proveravanje pneumatika su od ključne važnosti leti jer duge vožnje po velikoj vrućini i sa punim automobilom predstavljaju dodatno opterećenje.

Zato je Goodyear pripremio nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da vaši pneumatici budu u najboljoj formi, a vaše putovanje do cilja sigurno, udobno i prijatno.

Pneumaticima treba da posvetite posebnu pažnju jer vozite po vrelim putevima, a često su putovanja i duža, sa dodatno opterećenim automobilom. Pre nego što krenete na put, Goodyear vam savetuje da proverite u kakvom su stanju i kakav je pritisak u pneumaticima montiranim kako na vozilu tako i na prikolici.

Zašto je važan odgovarajući pritisak u pneumaticima?

Sa odgovarajuće napumpanim pneumaticima postižete manju potrošnju goriva i maksimalni vek trajanja pneumatika, lakše ćete upravljati automobilom, kočenje će biti sigurno i vožnja udobna, a time ćete pozitivno uticati i na sigurnost u saobraćaju. Odgovarajući pritisak je važan faktor koji doprinosi da putovanje leti bude odlično.

Koliki je pravilan pritisak u pneumaticima?

Goodyear-ovi stručnjaci savetuju da u pogledu pravilnog pritiska u pneumaticima poštujete preporuke proizvođača vozila navedene u blizini vozačevih vrata, u okolini mesta za točenje goriva ili u priručniku za upotrebu vozila. Ako je vozilo sa putnicima i prtljagom pod punim opterećenjem, pritisak u pneumatiku mora biti viši – pri tom poštujte preporuku za opterećeno vozilo navedenu pored preporučenog pritiska. Proverite barem jednom mesečno pritisak u pneumaticima kad su hladni, a svakako ga proverite pre dužeg putovanja i prilagodite ga težini natovarenog vozila. Ne zaboravite da proverite pritisak i u rezervnom točku, ako ga imate.

Šta se događa ako je pneumatik premalo napumpan?

Kad je pneumatik premalo napumpan, veći deo njegove površine je u kontaktu s putem, a time se povećava otpor kotrljanja i smanjuje ekonomičnost potrošnje goriva. Suviše nizak pritisak pogoršava sve vozne karakteristike vozila, na primer stabilnost i vodljivost, a utiče takođe i na neravnomerno habanje pneumatika. Premalo napumpani pneumatici su zato nedostatak kako u pogledu sigurnosti i potrošnje goriva tako i sa aspekta veka trajanja pneumatika.

Šta se događa ako je pneumatik previše napumpan?

Kad je pneumatik previše napumpan, u kontaktu s putem je manji deo njegove površine. To izaziva brže i neravnomerno habanje, a osim toga pneumatik ne obezbeđuje maksimalno prianjanje, zbog čega vozač može da ima probleme u kontroli nad vozilom i pri kočenju. Pneumatik sa previsokim pritiskom postaje osetljiviji, zato rupe ili strani predmeti na putu mogu brže da ga oštete. Ako osetite previsok pritisak u pneumatiku, nikad ga ne smanjujte dok je pneumatik vruć!

Pre odlaska na duži put proverite dubinu profila pneumatika

Pre odlaska na duži put proverite dubinu profila po celom obimu i po širini dezena gazećeg sloja pneumatika. Dubina kanala mora biti dovoljna jer znatno utiče na vozne karakteristike, prvenstveno na sprečavanje akvaplaninga. Zakonom propisana minimalna dubina u većini evropskih država je inače 1,6 milimetara, ali Goodyear savetuje da zbog ranije navedenog razloga pneumatike zamenite pre – kad dubina kanala padne ispod 3 milimetra.

Pregledajte gazeći sloj i bočne zidove pneumatika

Pred svaki odlazak na duži put proverite površinu gazećeg sloja i bočnih zidova. Ako primetite bilo kakva oštećenja (zareze, ispupčenja …) odnosno sve što je neuobičajeno za pneumatike, što pre se posavetujte sa vulkanizerom. On će vam dati savet šta treba da uradite. Eventualne probleme ćete tako rešiti pravovremeno i izbeći neprijatnosti koje bi mogle da vam pokvare putovanje do omiljene destinacije.

Obratite pažnju na neravnomerno habanje

Dok proveravate gazeći sloj pneumatika obratite pažnju na neravnomerno habanje i proverite da li je pneumatik na sredini, ili na jednom rubu, više istrošen nego na drugom rubu. Ako jeste, to dovodi do kraćeg veka trajanja pneumatika, veće potrošnje goriva i neudobne vožnje. Ako primetite da su pneumatici istrošeni na oba ruba, možda ih treba napumpati na odgovarajući pritisak ili proveriti da li ispuštaju vazduh, a ako se gazeći sloj na sredini troši brže nego na rubovima to može biti znak da je pneumatik suviše napumpan. Uzrok nepravilnog habanja može biti takođe i neadekvatna geometrija podvoza, u čemu će vam pomagati za to osposobljen stručnjak.

Probušeni pneumatik

Uprkos brižljivim pripremama, može se desiti da se pneumatik na putu probuši. Pre nego što krenete od kuće proverite koja mogućnost je adekvatnija za vaše vozilo – rezervni pneumatik ili pribor za popravku. Neka vam sve vreme bude pri ruci broj telefona za pomoć na putu. Neke neugodnosti u toj situaciji mogu da vam uštede Goodyear-ovi pneumatici sa tehnologijom RunOnFlat pomoću kojih možete sa probušenim pneumatikom da pređete rastojanje do 80 kilometara brzinom od najviše 80 km/h (da dođete do radionice u kojoj će vam zameniti pneumatik).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari