Mladenović: Nema prekoračenja zagađujućih materija u Vinči 1Foto: BeoInfo

Prema izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje, koji na dnevnom nivou vrši monitoring u deponiji u Vinči, nema naznaka da ima bilo kakvog povećanja zagađujućih materija u vazduhu i nisu prekoračene gornje granice, rekao je zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović, piše u saopštenju.

– Proveravaju se i četiri lokacije koje se nalaze u blizini deponije i na koje su se građani žalili zbog dima. Očekujemo da ćemo uskoro ceo potez oko žarišta zatrpati i da dima više neće biti – rekao je Mladenović.

On je podsetio da Grad Beograd ima samo jednu deponiju i da je to veoma komplikovana situacija. Godinama je pokušavano da se još jedna lokacija urbanistički odredi za deponiju. Deponija je jedno veliko smetlište, ona nije uređena i koristi se tako da se otpad samo odlaže, ne postoje drugi procesi kao što se to radi u svetu.

– Mi smo 2015. godine raspisali međunarodni tender i ušli u proces rešavanja pitanja deponije u Vinči kako bismo na moderan način modernim pristupom rešavali ovo pitanje. To podrazumeva da se otpad reciklira, sređuje i iz njega proizvodi energija. Taj projekat je još u toku i prijavilo se 11 ozbiljnih kompanija iz različitih delova sveta i došli smo do pet, od kojih očekujemo da početkom jula daju konačnu ponudu, nakon čega ćemo izabrati kompaniju koja će kroz javno-privatno partnerstvo preuzeti brigu o deponiji. Nadam se da ćemo izabrati partnera koji će izdržati tržišnu utakmicu, a mi ćemo imati koristi u smislu proizvodnje energije, uređenja deponije i konačnog rešenja odlaganja otpada koji se sada taloži na mestu koje nije adekvatno, a u blizini je Dunava i stambenog naselja, rekao je Mladenović, dodajući da je vrednost investicije oko 300 miliona evra i da će se na na taj način konačno rešiti problem deponije u Vinči.

On je istakao da požar na deponiji nije namerno izazvan i da je izbio na dubini između 10 i 20 metara zbog postojanja metana, koga ima i na svim deponijam, stoji u saopštenju.

– Ne može da se ugasi vodom, već mora da se zatrpava zemljom i to je veoma komplikovano jer je do žarišta teško doći zbog urušavanja deponije. Nema otvorenog plamena, vrši se zatrpavanje samog žarišta, očekujemo da to neće dugo trajati, ali je teško davati prognoze. Nije se sistemski delovalo do sada i sad moramo ad hok da delujemo, rekao je zamenik gradonačelnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari