Nesvakidašnjom i simboličnom sednicom na otvorenom, na kopu Tamnava Vlada Srbije je obeležila godinu dana svog, tvrde, uspešnog rada.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Premijer Aleksandar Vučić bio je pun optimističkih („Novčanik Srbije danas je zdraviji nego pre godinu dana“), ali i motivacionih reči: „Gospodo ministri, imate tu odgovornost, privilegiju i čast da nešto uradite za svoju zemlju. Moramo da radimo još teže i više“. Prema istraživanjima, većina građana podržava pre svega premijera, kao i vladu koju predvodi, karakterističnu po mnogo čemu. Izabrana je glasovima 198 od 250 narodnih poslanika, što je čini vladom sa najvećim brojem poslanika koji je podržavaju u novijoj istoriji Srbije. Tolika podrška bazirana na popularnosti premijera pomogla joj je da bez većih turbulencija „preživi“ nepopularno smanjenje plata i penzija, kao i višemesečne štrajkove advokata i prosvetara. Ako tome dodamo poplave, koje su je „sačekale“ nekoliko dana po formiranju, lako je zaključiti da su retke vlade koje bi izdržale takve udare. A one koje ne izgube popularnost, zaista su za Riplija.

Da ipak nema vremena za hvalospeve i slavlje, pokazao je dan nakon rođendana, koji je obeležila poseta nemačkog ministra inostranih poslova Frank Valtera Štajnmajera. Nije nemački šef diplomatije Beogradu doneo nikakve nove uslove za otvaranje prvih poglavlja u pregovorima, štaviše, naglasio je da Berlin podržava evropski put Srbije. „Siguran sam da ćemo u toku ove godine napredovati u vezi sa otvaranjem poglavlja. U Beograd sam došao u značajnom trenutku, dan nakon godišnjice vlade, koja je mnogo učinila“, rekao je Štajnmajer i podseća da su sprovođenje Briselskog sporazuma i normalizacija odnosa, uslovi od ranije poznati Beogradu i Prištini. Obe strane su ih prihvatile, potpisale, još „samo“ da ih sprovedu. E, to „samo“ problem je sa kojim će se ova vlada suočiti u bliskom periodu.

Taman je Štajnmajer otišao, stigla je delegacija MMF. Tokom posete koja treba da traje do 12. maja, sa domaćinima će razgovarati o prvoj reviziji aranžmana, proveravati šta je urađeno i utvrditi koje su buduće obaveze Srbije. MMF je zadovoljan manjim deficitom u budžetu, ali upozorava da treba još uraditi. Našu javnost izgleda najviše „boli“ očekivano poskupljenje struje, kao i reforma i smanjenje broja zaposlenih u državnoj službi. „ Ako moraš da progutaš žabu, nemoj mnogo da je gledaš – progutaj je odmah. Ako moraš da progutaš nekoliko žaba, najveću progutaj prvu“, govorio je ubijeni premijer Zoran Đinđić, sa kojim aktuelni premijer voli da se poredi. Progutao je Vučić jednu žabu, smanjio plate i penzije, ali s obzirom na to da je u prošloj godini u javnom sektoru angažovano i zaposleno čak 20 hiljada ljudi, pitanje je da li je spreman da proguta žabu veću izgleda i od Briselskog sporazuma-stranačko zapošljavanje. A moraće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari