Šta će biti posledice obaranja malezijskog putničkog aviona nad Ukrajinom i pogibije 298 putnika?

U ovom trenutku događa se već viđeno od izbijanja ukrajinske krize – Zapad optužuje Rusiju da je makar posredno odgovorna za tragediju, a Moskva odgovara da su zapadne zemlje svojom podrškom nelegitimnoj promeni vlasti u Kijevu otvorile Pandorinu kutiju.

Zapad jeste pokrenuo svojevrsnu medijsko-diplomatsku ofanzivu, pre svega protiv Vladimira Putina. Oličenje takve kampanje, čiji je cilj da se predsednik Rusije proglasi odgovornim za rušenje aviona, sadržan je u geometrijskom progresijom širenom pismu koje je, pored ostalih i Putinu, uputio Holanđanin čija je ćerka poginula u avionu – „hvala vam što ste mi ubili dete“.

Istovremeno, sve se manje dovodi u pitanje, iako istraga nije završena, tvrdnja da su pobunjenici na istoku Ukrajine srušili avion. Tome su doprinele i poslednje izjave američkih obaveštajaca. Zanimljiv je i njihov „dodatak“ na nalaz o odgovornosti – da obaranje aviona nema „neposredne veze“ s Rusijom, ali se dogodilo „pod uslovima čijem su stvaranju doprineli Rusi“.

Ovo može da se tumači kao razočarenje – jer nema dokaza da je kriv mrski Putin – ali i kao signal da Zapad neće ići do kraja u sučeljavanju s Rusijom. Rušenje aviona, može se ispostaviti, nije vrhunac ukrajinske krize.

Putin, u svakom slučaju, ima svoju verziju: ako su pobunjenici srušili avion, zašto su tenkovi ukrajinske vojske napali lokalne odrede dok su stručnjacima isporučivali crne kutije iz srušenog aviona?

Kada je reč o dugoročnim implikacijama, Frankfurter algemajne cajtung ponudio je juče hrabru hipotezu pod naslovom pozajmljenim od Julije Latinjine, ruske publicistkinje poznate po kritikama na račun Kremlja: „Ruski Lokerbi“. Sugestija glasi da je obaranje aviona „početak kraja Putinovog režima“.

Kako sada stvari stoje, apsurdna je istina da najveću štetu od čitave stvari trpi – Izrael. Strane aviokompanije suspenduju letove ka jedinom

međunarodnom aerodromu u Izraelu – „Ben Gurion“ u Tel Avivu – jer ih je obaranje malezijskog aviona podsetilo da i na Bliskom istoku postoji ratna zona. Inače, dok avion nije srušen, nije vladala naročita zabrinutost zbog raketa Hamasa koje su, navodno, glavni uzrok aktuelnog krvoprolića u Gazi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari