Za nešto manje od dve nedelje predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson i glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc podneće redovan šestomesečni izveštaj Savetu bezbednosti UN o saradnji Srbije i država regiona sa tim sudom i tužilaštvom.

Srbija, odnosno domaći političari, očekuju realnu ocenu saradnje, ali glavni problem u odnosima Srbije s Tribunalom i dalje ostaje to što su na slobodi poslednji haški begunci – Ratko Mladić i Goran Hadžić. To je i bila glavna poruka tužioca Bramerca tokom njegovog prošlonedeljnog boravka u Beogradu. Saradnja na administrativnom nivou savršeno funkcioniše, dokumenti i svedoci su dostupni, arhive otvorene, ali nema „pune saradnje“. Zna se šta se pod tim podrazumeva.

Suštinska novina i drugačiji pristup koje je doneo Bramerc, posle odlaska Karle del Ponte, odnosi se na komunikaciju sa našim vlastima. Nema više uslovljavanja i velikih reči. Naprosto je ta vrsta „buldožer retorike“ utihnula. Sve se svelo na obaveze. Samim tim je i otpor vlasti, ali i javnosti prema Tribunalu manji. Tenzije su splasnule, operativni podaci više ne cure, politička volja da se sarađuje sa Tribunalom je jasno izražena, čak i kod toga da je haško tužilaštvo upućeno u operativne akcije na hvatanju begunaca.

Gde smo danas u saradnji s Tribunalom? Ranije su „na kilo“ davane prognoze o završetku saradnje s Tribunalom. Te decembar, te maj, pljuštala su obećanja i velike reči, ali su rezultati izostali, ne računajući hapšenje Radovana Karadžića. I Evropska unija je shvatila i prestala da uslovljava put Srbije ka EU hapšenjem haških begunaca i pušta nas korak po korak bliže sebi, ali se ne zaboravlja ova obaveza. Holandija, Belgija i SAD su najupornije u insistiranju na hapšenju i izručenju Mladića i Hadžića.

Jasno je da je Mladić u Srbiji, kako kaže Bramerc, ali je još očiglednije da vlast ne može da ga nađe. Prilika je propuštena još 2005. kada su identifikovani osumnjičeni za pomaganje u bekstvu ratnom komandantu bosanskih Srba. Mladićeva ideja je verovatno da izdrži do završetka rada Tribunala. Onda bi moglo da dođe do promene vlasti i „zaborava“ njegovog slučaja. Ono na šta nije računao jeste to da optužbe za ratni zločin ne zastarevaju. A zločin u Srebrenici, za koji je optužen, baš se i ne zaboravlja tako lako.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari