Italijanski premijer Silvio Berluskoni, koji je nedavno izgubio apsolutnu većinu u parlamentu, održao je obećanje i podneo ostavku nakon što su usvojene mere za prevazilaženje dužničke krize.

Slavljeni i osporavani političar, prepoznatljiv po širokom osmehu, izjavio je da oseća ogorčenost zbog činjenice da ga je nekoliko hiljada demonstranata ispratilo povicima kao što su „Konačno“ i „Klovn“.

Berluskoni je u protekle četiri decenije zabeležio uspehe na kojima mogu da mu pozavide mnogi biznismeni i političari. Čovek koji je rođen u porodici srednje klase u Milanu ostvario je „američki san“ – postao je najbogatiji Italijan, vlasnik fudbalskog kluba Milan, medijski magnat, te političar sa najdužim premijerskim stažom u državi na Apeninskom poluostrvu od završetka Drugog svetskog rata.

Na listi Berluskonijevih aduta nalaze se retoričke sposobnosti, zahvaljujući kojima je uspevao da niz neprijatnih situacija preokrene u sopstvenu korist, te ogromna energija. U vreme najveće slave smatran je simbolom Italije, nalik mitološkom kralju Midi, koji je sve što dotakne pretvarao u zlato. Komplimente na njegov račun nikada nije štedeo ni ruski premijer Vladimir Putin. Izrazivši žaljenje zbog ostavke svog dobrog prijatelja Berluskonija, predsednik vlade u Moskvi nazvao ga je „jednim od poslednjih Mohikanaca u politici, faktorom političke stabilnosti u Italiji“.

Ipak, baš kao u slučaju pomenutog kralja Mide, koji je shvatio da njegov dar nije garancija za večnu sreću, „ljubavna veza“ između Berluskonija i Italijana okončana je ranije nego što je planirao taj političar. Činjenica da su protiv Berluskonija u protekle dve decenije vođene najmanje 24 istrage, uglavnom za korupciju i seksualne skandale, podstakla je brojne birače da mu okrenu leđa. Istovremeno, zbog burnog temperamenta i tvrdokornih stavova izgubio je podršku pojedinih stranačkih kolega, koji su mu na kraju poručili da je vreme da podnese ostavku, ocenivši da koči ekonomske reforme. Najzad, njegovi neumesni komentari na račun svetskih zvaničnika možda su zabavili široke narodne mase, ali su ugrozili imidž Italije. Neki analitičari ocenili su da je Berluskoni u „evropskoj porodici lidera“ preuzeo „ulogu šašavog ujaka koji vređa zvanice na božićnim zabavama i koga više niko ne shvata ozbiljno“.

Berluskoni više neće vući italijanske politike, ali malo je verovatno da će ostati zapamćen kao gubitnik, imajući u vidu njegovu bogatu karijeru. Ne treba očekivati da će hiperaktivni političar biti tipičan penzioner koji dane provodi daleko od očiju javnosti, budući da je njegova ljubav prema medijima ogromna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari