Ocena stranih medija da su odnosi Srbije i Hrvatske na najnižem nivou od pada s vlasti Slobodana Miloševića – uzgred upravo se juče navršilo 15 godina od kada je on izgubio predsedničke izbore – jeste preblaga. Uzajamna kontrablokada na granici, po svom iracionalnom intenzitetu i obostranoj ekonomskoj šteti, može se zaista meriti još samo sa ratnim zbivanjima devedesetih.

Međutim, malo ko uviđa da i tada, kao i sada, situacija nije eskalirala iznebuha, već je postojao niz znakova koji su na nju ukazivali. I ni tada kao ni sada nije sasvim objašnjiva psihološkim profilima političara. Jer ma koliko sada Milanovića i hrvatski opozicionari zvali Med Maksom, po istoimenom destruktivnom filmu, serija događaja prethodila je eskalaciji.

Milanović je bio jedini premijer koji izričito nije hteo da dođe u Beograd na kineski samit u decembru, radikal Šešelj nekoliko puta je po puštanju iz Haga palio hrvatsku zastavu, Zagreb je opozivao ambasadora, Beograd pisao protestne note. Koliko početkom avgusta, obe su države obeležavale godišnjicu hrvatske vojne operacije Oluja i proterivanje Srba, na nivou neviđenom u poslednjih 20 godina. Od biste Tuđmana na Kninskoj tvrđavi, do venca cveća iz ruku Vučića i Dodika puštenog u Savu na Rači.

U ovom trenutku ono što najviše interesuje sve građane jeste kada će uzajamno blokiranje prestati i kada će srpsko-hrvatska granica sa obe strane biti otvorena za slobodno kretanje ljudi i roba. Politički oblik rešenja neće biti lak – ni Milanović ni Vučić ne žele da budu prvi koji će popustiti. Jer, iako je Milanović u kampanji za parlamentarne izbore, u kojoj, prema nekim procenama, očajnički želi da dosegne rejting HDZ, ni Vučić nije tako daleko od izbora – lokalnih i pokrajinskih.

Dok na snagu stupe mere EK o upravljanju prilivom izbeglica sa Bliskog istoka, koje podrazumevaju i sprečavanje masovnog ilegalnog ulaska i druga sredstva zaštite granice, ekonomska šteta od uzajamne srpsko-hrvatske blokade može biti ogromna, i samim tim i dalje indukovati dalju regionalnu krizu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari