Prvo polugodište približava se kraju, a još nema rešenja za štrajk prosvetnih radnika, koji već šest nedelja protestuju. Da nije bilo dve potpune obustave rada i pretnje nezaključenim ocenama, štrajk prosvetara ostao bi praktično neprimećen.

Jer skoro polovina škola radi normalno, a u drugoj polovini nastava se održava, iako su časovi kraći za 15 minuta. Čini se da je takva situacija doprinela prilično nonšalantnom i nezainteresovanom odnosu vlade prema prosvetarima, čiji su ključni zahtevi izuzeće od smanjenja plata za 10 odsto i uvođenje jedinstvenih platnih razreda u ceo javni sektor. Da iznenađenje bude veće, iz vlade, a pre svega od resornog ministra, nedeljama slušamo kako su prosvetari u pravu i da su jedino platne grupe dugoročno rešenje za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju. Samo ne stiže konkretan odgovor kada će to biti urađeno.

Sindikati su prethodnih nedelja demonstrirali jedinstvo, iako je jasno da štrajk „vodi“ jedan od njih, a ostali ga prate da ne bi ispalo kako su izdali interese osiromašenog i poniženog članstva. Ipak, čini se da su i sami sindikati prilično dezorijentisani u kom pravcu da nastave protest, jer dosadašnje akcije nisu dale rezultate. Više puta su se ponašali u stilu „dala baba dinar da uđe u kolo, a dva da izađe iz njega“, pokušavajući da pronađu kakav-takav kompromis i izađu iz štrajka i „vukući za rukav“ predstavnike vlasti da sednu za pregovarački sto. U prilog pomenutoj dezorijentisanosti ide i poslednja odluka štrajkačkog odbora da se bojkotuju sednice odeljenskih veća, na kojima se formalno zaključuju ocene. Pitanje je kakav je efekat takvog poteza kada učenici znaju svoje zaključne ocene i zašto bi „kaznu“ zbog eventualno nepodeljenih knjižica snosila samo deca iz škola u centralnoj Srbiji. I te kako je sindikalnim vođama bilo jasno da se vojvođanske škole raspuštaju ranije i da su, u momentu kada su donosili pomenutu odluku, ocene u dnevnicima u Pokrajini bile zaključene.

Ovaj štrajk pokazao je i odnose u aktuelnoj vlasti, time što je ministar prosvete Srđan Verbić ostavljen na cedilu da se sam bori sa iskusnim sindikalnim vođama. A rešenje za njihove štrajkačke zahteve je u rukama Verbićevih kolega zaduženih za finansije i državnu upravu. Zato se ne treba čuditi mogućim iznenađenjima u januaru i predstojećoj rekonstrukciji vlade. Tim pre što ovih dana upravo provladini mediji pozivaju ministra prosvete da podnese ostavku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari