Samo par dana pre glamurozne posete tročlanog Predsedništva BiH Beogradu, Dragan Čović (1956) je preuzeo funkciju predsedavajućeg tog kolektivnog šefa susedne države. Političari i mediji u Beogradu su pažnju koja bi zbog toga formalno pripadala njemu prenaglašeno posvećivali Bakiru Izetbegoviću, bošnjačkom članu Predsedništva, iz dva moguća razloga: ili smatraju da je Izetbegović prirodni šef BiH, ili se nesvesno slažu s mišljenjem bivšeg reisa Mustafe Cerića da srpski narod od susednih naroda ozbiljna otvorena pitanja ima još samo sa Bošnjacima.


Dragan Čović je jedini političar u BiH koji u svom etničkom korpusu nema konkurenciju. Hrvatsko političko telo je visoko homogenizovano, tako da je Čović nesporni i jedini lider bosanskohercegovačkih Hrvata. Ovako visoka homogenizacija ima se zahvaliti činjenici da je Čović uspeo da nametne utisak da su Hrvati najveće žrtve nefunkcionalnog ustroja BiH, u čemu mu je veoma pomogla nesporna činjenica da su najviši predstavnici Hrvata u BiH godinama birani bošnjačkim, a ne hrvatskim glasovima. U tom je smislu Željko Komšić, bivši hrvatski član Predsedništva BiH, bivši funkcioner SDP-a i sadašnji lider Demokratske fronte Čovićev otvoreni i ključni politički neprijatelj.

Ovo nesporno liderstvo i ocena Bakira Izetbegovića da je nedavno postizborno kreiranje vlasti u BiH „istorijska prilika“ da se istisne Milorad Dodik učinili su Čovića ključnom ličnošću formiranja vlasti i u centralnoj BiH državi i u Federaciji BiH, pa su političkoj platformi Komšića skloni analitičari izračunali da je HDZ BiH sa 123.000 glasova dobio čak za dlaku više položaja nego Izetbegovićeva SDA sa oko 300.000 glasova. Čovića u BiH smatraju prijateljem Milorada Dodika, predsednika RS. Takvim ga smatra i Dodik, i slučajni sagovornici sa kojima biste popričali u Mostaru, i, što je najgore, i Željko Komšić. Tamo gde se veoma pitao, Čović nije uspeo da vlast podeli sa Fahrudinom Radončićem (Stranka za bolju budućnost) i Miloradom Dodikom, koji bi mu, on to ne krije, bili najpoželjniji partneri. Ali je uspeo da iz vlasti u Federaciji BiH nedavno izbaci Komšića, koji ne prestaje da tvrdi da Izetbegović potcenjuje partnerstvo Čović – Dodik, te da je lider HDZ-a pravilnim odabirom funkcija, navodno, sebi i Dodiku obezbedio finansijsku kontrolu nad BiH. I javnim preduzećima u Hercegovini.

Čović nije podržao Dodikov referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH, ali je rekao da ga razume. Protiv Čovića je vođeno više sudskih postupaka pod optužbom da je zloupotrebio službeni položaj, jednom ga je Sud BiH, sa dvojicom sudija stranaca, prvostepeno osudio na pet godina zatvora. Ali je lider HDZ BiH na kraju u svim postupcima oslobođen. On je rekao da se politička hapšenja više neće dozvoliti, a ni osporavanje odlučujućeg doprinosa Hrvatskog vijeća odbrane očuvanju i odbrani BiH u ratovima 90-ih. Banjalučke Nezavisne novine proglasile su ga za ličnost 2014.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari