Kineska strana pridaje veliku pažnju poseti premijera Li Kećijanga. Ovo je sjajna prilika da se kineski biznismeni „na licu mesta“ upoznaju sa prilikama i stanjem u Srbiji.

Smatram da je ovo velika šansa za dalji razvoj bilateralnih odnosa, pogotovo u ekonomskom smislu, ocenio je Li Mančang neposredno pred početak beogradskog samita 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope i Kine, koji je u neku ruku bio domaćin ovog velikog skupa.

Po njegovom mišljenju, vrlo je značajno to što se ovakav skup održao u zemlji koja nije članica EU. Najveći značaj dosadašnjih susreta Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope jeste, kako je naveo, formiranje specijalnog fonda namenjenog prvenstveno razvoju infrastrukture, u vrednosti 10 milijardi dolara.

„Srbija je nama prijateljska zemlja, Kina želi da nastavi prijateljsku saradnju sa Srbijom u svim oblastima. Očekujem, posle posete premijera, da odnosi danas budu bolji nego juče, a sigurno slabiji nego sutra“, kazao je nedavno Mančang u intervjuu RTS-u.

Produbljivanje saradnje i jačanje veza između Pekinga i Beograda u poslednje vreme samim tim je zanimljivije jer se događa u vreme mandata ambasadora Li Mančanga (57), koji odlično govori srpski jezik i kome prostor bivše Jugoslavije nije nimalo stran. Naime, gospodin Li je u Beograd došao prvi put pre 36 godina da uči, kako je sam rekao, „socijalizam sa tržišnim elementima“. Ovde je završio i Višu ekonomsku školu.

U Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (1987) bio je treći sekretar, nakon čega je imenovan za drugog sekretara od 1992-1997. Posle toga obavljao je dužnost prvog sekretara Direkcije za Istočnu Evropu pri Ministarstvu spoljnih poslova Kine.

Dve godine je služio kao savetnik u Ambasadi Kine u doba SRJ. Li Mačang potom odlazi u Podgoricu na poziciju konzula, a 2004. je postavljen za savetnika u Direktoratu za Istočnu i Centralnu Evropu. Godinu dana je bio gradonačelnika grada Bađi, u kineskoj provinciji Šansi. Oni koji ga bliže znaju kažu da je ambasador večiti optimista, te da je od onih koji su prisvojili premisu da nikada ne treba gubiti nadu. Ambasador Li je oženjen i ima sina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari