Možda je najava dolaska Hašima Tačija u Beograd osmišljena kao „probni balon“, kako tvrde brojni analitičari, ali na srpsku politiku je više delovala kao novo diplomatsko „droniranje“. I to pre svega zbog siline kojom se tema Tačijevog dolaska medijski i politički nametnula. Efekat je dobro tempiran i medijski proizveden, i bez obzira na Dačićevom „niko nas nije konsultovao, ne treba da dolazi“, ostavio utisak zatečenosti Beograda.


Kada je objavljena vest da je Tači prihvatio učešće na skupu jedne malo poznate nevladine organizacije, kao i nezvanična informacija da Brisel vrši pritisak da do posete dođe, zvaničnici Srbije izgledali su kao da ovaj scenario nikad dosad nisu prorađivali. Državni stav je praktično saopštio prvo tužilac za ratne zločine Vukčević, dok su sve institucije u čijoj je nadležnosti pravosudni Tačijev slučaj iz 90-ih godina odabrale da u prvi mah zvanično ćute. Tek dan kasnije, kada su valjda medijski štabovi srpskih političara oslušnuli puls javnog mnjenja preko društvenih mreža, ministar policije Stefanović najavio je hapšenje Tačija ukoliko se pojavi u Beogradu. Čime je verovatno Vlada zadržala neki procenat rejting podrške, ali je ipak učvrstila utisak „diplomatskog droniranja“.

Više je objašnjenja zatečenosti Beograda prema različitim nezvaničnim izvorima. Jedno je da je vešto odglumljena, kako bi se Tačiju pomoglo u neformalnojpredsedničkoj kampanji, i naravno, kako bi se testirala javnost. Drugo je potpuno suprotno, da bi se Tačiju odmoglo u priči o formiranju specijalnog suda za zločine bivše OVK. Treće se oslanja na poznavaoce prilika u nevladinom sektoru, koji ukazuju da se poziv Tačiju lično ne šalje tek tako, bez miga iz nekog centra moći. Te da je u skladu s tim, reč o nekoj vrsti pritiska na zvanični Beograd. Moguće i usled stavova koje je Dačić izrekao prošle nedelje, poput onih da Unija ne zna šta će sa Srbijom, te da on ne zna odakle novi uslovi posle Briselskog sporazuma.

Najjednostavnije objašnjenje jesteda srpski vrh nema ozbiljno koncipiranu spoljnu politiku i da reaguje ad hoc. U prilog tome svedoči i informacija da su u isto vreme kada je objavljena vest o Tačijevom dolasku u Beograd 24. aprila, on i Dačić bili zajedno u Hagu na međunarodnoj konferenciji o sajber prostoru, ali se nisu videli. Ipak, nametnuo se očigledan zaključak da ako mogu da budu zajedno u Hagu i Briselu, i nedavno da piju kafu i u Prištini, zašto onda ne i u beogradskom hotelu “Metropol”?

Koliko je poznato, do petka po podne Tači nije otkazao učešće na beogradskom NVO skupu, a nisu se odigrali, i prema nekim izvorima, najavljeni protesti vanparlamentarne desnice u Beogradu. Možda se dron ipak pretvori u probni balon političke volje?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari