Čini se da se Evropa još jednom našla na raskršću. U jednom pravcu leži budućnost, kakvu prognoziraju pesimisti, a koji tvrde da je uspon populističkih pokreta i poniranje evra dokaz da kontinent srlja u geopolitički i ekonomski zaborav. U drugom pravcu, leži strmi, uzlazni put ka evropskim integracijama i ponovno pojavljivanje kao globalne sile, pravac, kako kažu optimisti, u kojem će kontinent krenuti kada se bude probudio i shvatio da mora da ima kapaciteta da prebrodi najteže oluje.

Ne zna se koja će budućnost biti realizovana. Da li je Evropa „baka koja više nije plodna i energična“, kao što je rekao papa Franja tokom obraćanja Evropskom parlamentu prošlog novembra? Ili je feniks, da se uzdigne (opet) iz pepela? Ishod zavisi, naravno, od toga kako će Evropa odgovoriti na aktuelne agonije.

Za početak, važno je priznati da perspektive deluju sumorno. Sedamdeset godina nakon oslobođenja Aušvica, Jevreji su i dalje meta napada i ubistava u evropskim gradovima. Više od 50 godina od okončanja alžirskog rata, evropski muslimani se suočavaju sa najvećom diskriminacijom do sada. S ruskim separatistima i možda čak i s ruskim vojnicima koji se bore sa vladinim snagama u Ukrajini, avet rata ponovo proganja kontinent. I izbor levičarske vlade u Grčkoj podstakao je pitanja da li je uvođenje evra bila dobra ideja.

S druge strane, Evropa se suočavala s mnogo gorim situacijama, iz kojih je izlazila jača nego ikada. Nakon prve polovine dvadesetog veka – najkrvavijeg perioda u ljudskoj istoriji – lideri kontinenta vratili su se sa ratišta kako bi položili temelje poslednjem evropskom miru. Evropa možda nikada neće povratiti svoj položaj kao centar sveta, ali može i dalje da bude važan akter i atraktivan model za druge. Zapravo, kada se udaljite, dobijate širu sliku. Gledano iz Kine, Evropa je prve svega atraktivna investiciona prilika; spektakularni pad evra je posebno primamljiv. Kontinent ne može biti ostrvo stabilnosti kao što je nekada bio – ruski lider Vladimir Putin i nekoliko hiljada džihadista vide to na taj način. Ali, rizici sa kojima je suočena blagi su u poređenju sa hroničnom nestabilnošću i akutnim pretnjama sa kojima se suočava veći deo sveta.

Krvava istorija Evrope takođe pruža korisna upozorenja za Kinu i ostatak Azije, i može poslužiti kao primer za prevazilaženje dugogodišnjih animoziteta u regionu. Iako su tenzije između Kine i njenih suseda povodom terirorijalnih pretenzija u Istočnom i Južnom kineskom moru znatno umanjenje u proteklih nekoliko meseci, perspektiva pogoršanja kinesko-japanskih odnosa, posebno ostaje zabrinjavajuća. Pomirenje po francusko-nemačkom modelu možda još nije na dnevnom redu, ali bi za dve azijske sile bilo pametno da uče iz evropskog iskustva.

Gledajući iz SAD, slika je potpuno drugačija. Iz američke perspektive, Evropa je manje model a više istorijski relikvijum. Kontinentalne nacionalne karakteristike su se vratile u prvi plan: Nemačka sa svojom ekonomskom moći, Francuska sa svojim teroristima, Grčka sa levičarima i tako dalje. Iz perspektive najsiromašnijih delova sveta, Evropa predstavlja najslabiju vezu u koaliciji za borbu protiv radikalnog islama, bitku koja uzima svoj najveći danak – uprkos utisku koji stvaraju zapadni mediji – pre svega na Bliskom istoku, Južnoj Aziji i Africi. Za mnoge koji beže od sukoba u ovim regionima, Evropa je takođe obećana zemlja – predmet nada i snova onih koji rizikuju svoje živote kako bi se domogli prosperitetne strane Sredozemnog mora.

I na kraju, način na koji Evropljani sebe doživljavaju odrediće njihovu kolektivnu sudbinu. Ukoliko ne iskoriste ovaj odlučujući trenutak da definišu sebe – na primer tako što će pokrenuti teške reforme koje su njihovim zemaljama očajnički potrebne, rizikuju da završe na putu kojim nisu imali nameru nikada da krenu.

Autor je visoki savetnik na Francuskom institutu za međunarodne odnose (IFRI) i profesor na Institutu političkih nauka u Parizu. Trenutno je gostujući profesor na Kraljevskom koledžu u Londonu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari