Drugi put u četvrt veka dugoj obnovljenoj višestranačkoj istoriji Srbije pojavljuje se u jednoj stranci frakcija. Istina, stranka je vanparlamentarna, ali značaj ovom partijskom fenomenu daje kako učešćem u beogradskoj vlasti i tako i dalje jakom medijskom atraktivnošću.

Dakle, nakon što je to 2004. učinio Čedomir Jovanović, poentirajući u konfliktu Zorana Živkovića i Borisa Tadića, sada je frakciju napravio Andreja Mladenović. Bivši portparol stranke Vojislava Koštunice, koju je osnivač napustio, podržavajući jednu od izdvojenih struja, barem kroz pisma podrške profesoru Slobodanu Samardžiću, najavio je još jedno cepanje Demokratske stranke Srbije. Po broju raskola mereno, ova stranka uspeva nemoguće – da se približi DS, čak imajući u vidu da se dramski pisac Dušan Kovačević vratio u DSS, i čak ako se uzme da će Mladenović pre prići naprednjacima nego frakciju pretvoriti u posebnu partiju.

A frakcija DSS će, prema svemu što je najavljeno, opstati barem do 12. septembra i sednice Glavnog odbora, na kojoj će, kako je predsednica Sanda Rašković Ivić najavila, frakcionaši snositi posledice. Frakcije su, navodi predsednica, protivne statutu DSS, a iza Mladenovićevog poteza krije se podrška vladajuće Srpske napredne stranke. I Mladenovićeva lična podrška, kao zamenika gradonačelnika Siniše Malog, projektu Beograd na vodi, koji „izvorni DSS“ osporava kao strateški deo naprednjačke politike.

Ukoliko se ponovo osvrnemo unazad, i Jovanovićeva liberalno-demokratska frakcija imala je jaku podršku izvan DS – naginjao joj je čitav građanski spektar. Kao što je i Tadić, u vreme etabliranja na čelo DS, uprkos Jovanovićevoj frakciji, u to vreme uživao diskretni oslonac Koštuničine premijerske vlasti.

Na kom nivou će se ova istorijska partijska epizoda sada ponoviti, zavisiće, kao i onda, od tajminga izbora, i od uspeha na njima. Sasvim je izvesno da će, ako Rašković Ivić ne uspe da zadrži DSS ponegde na lokalu u vlasti, stranka biti potopljena i bez frakcije koja pliva uz Beograd na vodi. Uzgred, ali što može biti i vrlo bitno, očekuju se sigurni lokalni i pokrajinski izbori za decembar, mada se ljudi bliski opoziciji kunu u pouzdane informacije da će SNS ići na ustavni referendum i opšte izbore na svim nivoima. I opstaju u tvrdnjama, iako se to protivi elementarnoj političkoj logici. Ali, sa ovako razjedinjenom opozicijom – desnom, kvazi desnom i levom u pokušaju, SNS zaista može da prkosi svakoj logici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari