Devedesetih, kada se od politike i stranaka, čini se, mnogo više očekivalo nego danas, lideru DS Zoranu Đinđiću deo javnosti zamerao je što stranku vodi menadžerski – kao preduzeće. Naročito su politički protivnici DS isticali kovanicu „žuto preduzeće“, kako bi istakli razliku u odnosu na partijsku ideološku organizaciju.

Međutim, politički marketing, koji je, slobodno se može reći, prvi uveo Đinđić, kao i tehnike protesta i javnih okupljanja, vrlo brzo i vrlo revnosno preuzeli su sve stranke. Asocijaciju na reč preduzeće probudio je ovih dana Dragan Đilas, još jedan u nizu lidera DS koji su u stranku ušli posle Đinđićeve ere, odlukom da njegova kompanija Multikom otkupi dug za kampanju iz 2012. Odnosno da otkupi hipoteke od RVB koje su na svoje nekretnine stavili tadašnjih desetak čelnika DS. Od kojih većina ili više nisu aktivni, ili su otišli iz DS, poput Senića i Šapića. 

 

Đilasov potez, sem što nagoveštava blizinu izbora, dvojako se tumači – i kao rasterećenje i kao „kupovina stranke“. Ni jedno ni drugo sasvim ne stoji, jer je dug i dalje ostao, a da bi se moglo govoriti o kupovini, na ljude čije je hipoteke otkupio Đilas, DS bi i te kako morala da računa u predstojećoj kampanji, što očigledno nije slučaj.

Uostalom sadašnji lider DS Bojan Pajtić, koji je upravo utišanom aferom „transkript“ uspeo da dodirne dosad nedodirljivi krug najbližih saradnika premijera Vučića, kaže da su „mu pala dva kamena sa srca“. Jedan zbog mogućeg gubitka stanova onih koji su ispoštovali tadašnji nalog vrha DS da stanove založe. Drugi, što sada padaju optužbe da je DS dužna Razvojnoj banci Vojvodine. Podsetimo, taj dug i ime RVB potegnuti su u gotovo svakom saopštenju Vučićeve SNS i izjavi naprednjaka tokom afere „transkript“, koja je u ovom trenutku završena uobičajenom frazom da će je nadležni organi istražiti do kraja, i ostankom ministarke Kori Udovički u Vladi.

Da li je Pajtić postigao cilj kada je potvrdio da je transkript razgovora sa ministarkinom sestrom o navodnom pokušaju reketiranja američke firme tačan, i da li je Đilasov otkup nastavak svojevrsne političke ofanzive DS, teško je reći iz jednostavnog razloga što DS i dalje spolja deluje oslabljena i podeljena na više struja, koje se međusobno optužuju za političke neuspehe. Pri tome, i nalazi istraživanja koji se objavljuju tvrde da se demokrate vrte oko cenzusa, te da im preti gotovo siguran gubitak vlasti u Vojvodini, naročito i usled najavljene saradnje Tadića, Jovanovića, i verovatno Ljajića i Čanka. Iz tog ugla, Đilasov potez je pre svođenje računa nego ulaganje za budućnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari