Epilog skupštinske debate tokom usvajanja budžeta su i tri novčane kazne za poslanike opozicije. U rano jutro nakon celonoćnog rada, nadležni odbor parlamenta kaznio je poslanike DS Dragana Šutanovca i Dejana Nikolića sa po 20 odsto umanjenja osnovne plate, dok je lider Nove stranke Zoran Živković, zbog izbacivanja sa sednice, kažnjen sa 50 odsto umanjenja poslaničke plate.


Novac ide skupštinskom Fondu solidarnosti, a u te, takoreći brojčane pokazatelje žestine debate, spada i to što je u nekoliko dana budžetske rasprave i predsedavanja Igora Bečića izrečeno više kaznenih mera nego u prethodnih šest meseci.

Ali, priča se na vesti o kaznama uopšte nije završila, nego je naprotiv nastavila zamah kroz medije i društvene mreže. Na Tviteru i u medijskim nastupima „potegnuti“ su diplome, doktorati, optužnice, krivične prijave, ocene poput „tihog linča“, „puzajuće diktature“, pa čak i kolekcija oružja i pristup tajnim podacima, kao dokaz neosuđivanosti.

S jedne strane, povišen nivo rasprave, kada je reč o važnim temama kao što su budžet, jeste očekivan. S druge, viđeniji predstavnici i vlasti i opozicije ispoljili su neočekivan stepen nervoze. Doduše, i o tome postoje različite ocene – deo analitičara, ali i skupštinskih izveštača smatra da je u parlamentu konačno nešto počelo da se događa. Da se saziv probudio iz postizborne letargije u kojoj su poslanici vlasti i opozicije upali iz različitih razloga, jedini omađijani sopstvenom snagom i brojnošću, a drugi malobrojnošću.

Međutim, postoji i treće objašnjenje zasnovano na teoriji „igara gladi“, a to je da svi očekuju ne baš dobru godinu, jer novca u budžetu, uprkos svim finansijskim akrobacijama, ima sve manje. Potencijalno, to je politička činjenica koja može da promeni odnos snaga, onaj famozni rejting, i zato se treba pozicionirati na vreme. Naročito zato što, kada je o opoziciji reč, protok vremena radi u njenu korist, pošto se više ne mogu sva objašnjenja za negativne situacije svoditi na „vlast žutog kartela“ i slične kovanice.

A kada je pak reč o poslanicima vladajuće većine, i tu su na delu „igre gladi“ samo iz drugačijeg ugla zvanog rekonstrukcija vlade. Mada će vam svaki iole kredibilan politički izvor reći da pouzdane informacije o tome ima jedino Aleksandar Vučić, koji zasad ni najbližim saradnicima ne otkriva svoje namere.

Tu ne samo da je reč isticanju u političko-medijskoj areni, pred neprikosnovenim liderom, nego je reč i o posebnoj disciplini partijskog preživljavanja. Jer u stranci koja sprovodi stalnu unutrašnju reformu i čiji neprikosnoveni lider politiku zasniva na neprestanim promenama, niko nije sasvim siguran na svojoj partijskoj poziciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari