Srpska napredna stranka ostvariće svoj plan „zauzimanja“ Vojvodine i vlasti u njoj na ovaj ili onaj način. Iako se to dugo iza brda valjalo, čini se da je sada jasno da će se kamen vlasti pokrajinskog premijera i lidera DS Bojana Pajtića uskoro ubrzati nizbrdo.

Kako stvari sada stoje, ili će SNS u vlast ući na mala vrata, preko koncentracione vlade koju bi po predlogu SVM činile sve stranke, ili će biti raspisani izbori, ukoliko Pajtić nastavi da odbija saradnju sa SNS, dok mu, s druge strane, ponašanje aktuelnih koalicionih partnera iz LSV i SVM, te potencijalnih iz NDS, postaje sve nestabilnije.

Šta se izdešavalo poslednjih nekoliko dana? NDS je najavila mogućnost svog izlaska iz pregovora o rekonstrukciji vojvođanske vlade ukoliko DS „unutar sebe ne reši“ hoće li sa strankom Borisa Tadića ili neće, ali i hoće li sa SNS ili ne. Tu su mislili na navodno međusobno suprotstavljene izjave Bojana Pajtića i Borislava Stefanovića, odnosno Pajtića, Stefanovića i Branislava Lečića. Istovremeno, SVM je nameru za saradnju s naprednjacima i na nivou Vojvodine čini se cementirala dogovorom predsednika te stranke Ištvana Pastora sa liderom SNS Aleksandrom Vučićem o takozvanoj koncentracionoj Pokrajinskoj vladi, u kojoj bi bili i naprednjaci i demokrate. Da Vučićevima previše ne smeta rešenje o prelaznoj vladi sa Pajtićevima potom je potvrdio i objasnio potpredsednik SNS Goran Knežević. LSV, kažu u stranci Nenada Čanka, želi da razgovara i sa DS i sa SNS. Ligaši objašnjavaju da bi, bez demokrata, nova vlada Vojvodine imala suviše tanku većinu od dva poslanika, a bez naprednjaka, sve ključne odluke sa pokrajinskog nivoa mogle bi biti blokirane na republičkom. Ne treba smetnuti s uma da bi rekonstruisana vlada, o kojoj DS, LSV i NDS mesecima razgovaraju, bez SVM takođe imala tanku većinu. Zbog toga, Čankovi su jasni – ili dogovor SNS i DS ili da se odmah ide na pokrajinske izbore.

U ovakvoj situaciji, najteže je Pajtiću i demokratama. Ako promene mišljenje i uđu u oročenu koncentracionu vladu s naprednjacima, velike su šanse da će im dodatno pasti ionako sve slabiji rejting. Ako se formira nova vlast u Vojvodini bez DS, rekonstrukcijom ili izborima, dodatno će ojačati gubitnički imidž nekada najveće stranke u Srbiji, koja je već ostala bez Republike i Beograda. S obzirom na rezultate republičkih izbora, vrlo je neizvesno da li bi DS na izborima u Vojvodini uopšte mogla da dobaci do deset odsto, čak i znatno manje… Koja šteta je najmanja, kako ublažiti svakako bolan pad? Kako i junački i pametno izgubiti? Možda tako što bi Bojan Pajtić što pre podneo ostavku i sam izazvao vanredne izbore, čime bi demokrate stekle bar moralni kapital za buduće delovanje u pokrajinskoj opoziciji posle 14 godina vlasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari