Građani Srbije su iz raznih razloga već godinama ogorčeni zbog toga što moraju da plaćaju pretplatu za medijski javni servis, ne shvatajući u potpunosti značaj objektivnog i nezavisnog informisanja za svoj bolji život. Političari, s druge strane, vrlo dobro znaju kakva je moć medija, između ostalog i na formiranje stavova javnosti, pa su rešili da udovolje i sebi i građanima. Pogotovo sebi.


Čelnici SNS obećavali su to još u predizbornoj kampanji i dobijali aplauze birača ozlojeđenih na sve i svašta u siromašnoj zemlji. Potom su došli na vlast i, suprotno evropskim standardima, u koje se kunu, i uprkos upozorenjima iz EU, u koju se kunu, rešili da ukinu pretplatu za RTS i RTV na dve godine. Za to vreme javni servisi finansirali bi se direktno iz budžeta. Međutim, zbog problema u državnoj kasi, dugo se čekalo na nacrte potrebnih medijskih zakona.

Iako su najavili da će finansiranje RTS i RTV iz budžeta biti privremeno i da će se nakon dve godine vratiti pretplata u nekoj novoj formi, u nacrtu zakona to nigde ne piše. Predviđa se samo da se javni servisi finansiraju iz budžeta Republike Srbije. Šta to znači? Otvara se mogućnost vlastima, ako im se osladi, da nastave dokle god žele da „finansiraju“ RTS – i to parama građana, a istovremeno da kontrolišu uređivačku politiku.

Građani, ipak, jedva čekaju da se pretplata i zvanično ukine i tako sebi „skinu sa vrata“ 500 dinara mesečno. Naplata pretplate je bila niska, a po najavi da će biti ukinuta mnogi su odmah prestali da je plaćaju. Većina njih očigledno ne shvata da bez javnih servisa, koji bi trebalo da informišu u njihovom interesu, ne mogu imati stvarno sliku o stanju u državi i društvu – ako su mediji slobodni u izveštavanju.

Tako da, umesto da se bore da javni servisi ostanu „u njihovim rukama“ i budu bolji, nezavisniji i stabilniji, kako bi u njihovo ime kontrolisali vlast, građani Srbije prepuštaju RTS i RTV direktno političarima u nadležnost. A pare koje će ove dve kuće dobijati – opet će biti pare građana, osim što ih oni neće direktno davati nego će iz njihovog džepa to činiti država preko budžeta. Ako nam je vlast toliko dobrodušna, možda bi bolje bilo da ukinu druge obaveze građana. Neka nam daju onda i besplatnu struju, vodu, infostan, pa nas oslobode i drugih obaveza koje su mnogo veće od 500 dinara mesečno.

Vlada Srbije sada će imati dvostruku korist. Dobija dodatne poene kod većine građana, jer ih je (kao) ratosiljala jednog nameta, a najgledanija nacionalna televizija pada joj direktno „u naručje“. Javni servis će, dakle, i formalno ponovo biti državna televizija. Demokratijo, adio!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari