Hisaši Ovada, predsednik Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu juče je bio u centru pažnje ne samo javnosti u Srbiji već i cele međunarodne zajednice. Ovada je juče pročitao zaključke do kojih je došlo 15 sudija o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom. Za prvog predsednika MSP-a rodom iz Japana, izabran je godinu dana nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

Ovaj ugledni japanski diplomata je inače tast budućeg cara Japana. Njegova najstarija kćerka Masako Ovada, takođe diplomatkinja, udata je za japanskog prestolonaslednika princa Naruhita.

Život profesionalnog diplomate započinje ulaskom u Ministarstvo spoljnih poslova Japana u okviru kojeg je službovao na raznim pozicijama. Radio je i u ambasadama svoje zemlje u Rusiji i SAD. Od 1976. do 1978. bio je lični sekretar japanskog premijera Takeoa Fukude. Predstavljao je Japan na mestu ambasadora u OECD i u UN. Za sudiju MSP u Hagu imenovan je 2003. Bio je prvi čovek japanskog Instituta za međunarodne odnose i stariji savetnik predsednika Svetske banke.

Pune tri decenije predavao je prava na Univerzitetu u Tokiju i na prestižnim američkim univerzitetima poput Harvarda, Kolumbije i na Pravnom fakultetu u Njujorku. Studentima je predavao i na Haškoj akademiji za međunarodno pravo, ali i na Univerzitetu Vasada.

Kao jedan od planera japanske spoljne politike, ambasador Ovada je bio jaki zagovornik poboljšanja odnosa između Japana i EU. Zbog tih napora stekao je priznanje dve evropske zemlje – francusku legiju časti i nemački orden za zasluge. Na svoju 395. godišnjicu Univerzitet Groningen prošle godine ga je odlikovao počasnim doktoratom. Član je brojnih međunarodnih pravnih organizacija i autor niza publikacija iz međunarodnog prava.

Hisaši Ovada je rođen 18. septembra 1932. u gradu Šibata, u japanskoj prefekturi Nigata. Diplomirao je na Univerzitetu u Tokiju i britanskom Kembridžu.

Sa suprugom Jumiko, osim Masako ima još dve kćerke bliznakinje, Setsuko i Reiko. Kada je u Japanu, živi u mirnom rezidencijalnom delu Tokija. Dugogodišnji je prijatelj sa nobelovcem Muhamedom Junusom iz Bangladeša.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari