Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik postao je tokom proteklih nekoliko godina u očima Zapada „enfant terrible“ balkanske političke scene, što je naročito došlo do izražaja nakon njegovih najnovijih poruka da ne odustaje od održavanja referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH. Dok lider „Srba s one strane Drine“ prkosno ističe da se neće povući pod pritiscima međunarodne zajednice, premijer Srbije Aleksandar Vučić pomirljivo izjavljuje da je pozvao Dodika da još jednom razmisli o referendumu.


Jasno je da zapadnim državama ponašanje lidera RS nije po volji, što pokazuju i tvrdnje koje se pojavljuju s vremena na vreme kako Banjaluka nastoji da napravi „državu u državi“, kao i da se od zvaničnog Beograda očekuje da „pacifikuje“ Dodika. Ipak, velika očekivanja, pre svega Berlina i Vašingtona, po pravilu se predstavljaju „u rukavicama“, odnosno sintagmama poput „konstruktivno ponašanje Srbije“ i „uspostavljanje dobrosusedskih odnosa“, već izlizanim od čestog ponavljanja. S druge strane, Moskva, koja insistira na očuvanju „dejtonske Bosne i Hercegovine“, javno je podržala Dodikovu odluku. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije konstatovalo je da su „slabu efikasnost pravosudnog sistema u BiH priznale i političke sile u samoj BiH i međunarodna zajednica“.

Stiče se utisak da Beograd za sada vešto balansira između „dve vatre“ – Banjaluke, kojoj Rusi daju vetar u jedra, i Brisela. Tako je Vučić na nedavnoj konferenciji za novinare sa Dodikom poručio da se Srbija „nikada neće odreći RS, ne u smislu teritorijalnih pretenzija nego u smislu bliskosti“. Nedugo potom ugostio je članove Predsedništva BiH, ističući da je „otvorena nova stranica zajedničke budućnosti“. Komplimente na račun svojih domaćina nije štedeo ni član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, koji je istakao da je „nakon stotinu godina ratova i belaja, vreme da imamo stotine godina mira“. Nasuprot tome, Dodik kao da nije oprostio Vučiću šah sa Izetbegovićem na Kalemegdanu i sedenje u Knez Mihailovoj u bašti „Kolarca“ dok su muzičari izvodili numeru „Sarajevo, ljubavi moja“. Govoreći o Izetbegoviću, koga smatra zagovornikom šerijata, kazao je kako je on „ponesen olakim zagrljajima Beograda i ponesen atmosferom i pesmom o Sarajevu“.

Zapad će bez sumnje i ubuduće pažljivo motriti na odnos Srbije prema Republici Srpskoj i njenom lideru, u nadi da će energični Vučić uspeti da ubedi „neposlušnog“ Dodika da u izvesnoj meri „koriguje“ svoje ponašanje. Ipak, preterane su ocene da bi Banja Luka mogla da bude kočničar na putu Beograda ka članstvu u EU, budući da je za Brisel trenutno najvažnije razrešenje „kosovskog čvora“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari