Izjava prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića, koji je tražio intervenciju srpske države na Kosovu na sam dan lokalnih izbora, zaslužuje više pažnje. Najjači čovek u Srbiji je rekao da bi mu trebalo samo 45 minuta kako bi regulisao situaciju u severnom delu Mitrovice.

 Tako je, prvom prilikom, kada se činilo da se stvorila jedna takva okolnost, vlada u Beogradu pokazala da, uprkos pokazanoj „konstruktivnosti“ tokom dijaloga sa Kosovom u Briselu, ima mnogo toga što je povezuje sa Srbijom 90-ih godina.

Možda je Vučić zaboravio, ali poslednji put kada je srpska država intervenisala na Kosovu da bi „raščistila situaciju“, intervenisao je i najveći vojni savez na svetu, NATO, da je otera sa tog prostora. I s obzirom na to da međunarodna zajednica još uvek ne veruje Srbiji, NATO i dalje ostaje na Kosovu.

Da li je Vučić toliko naivan da se ne seti ovih činjenica, u trenucima kada se pravi da je zabrinut zbog vandalizma grupe Srba u tri biračka centra u Mitrovici? Teško! Verovatno je pokušao samo da nam „prodaje maglu“. Prvo, videvši da nije toliko jak koliko bi želeo, pa da svi Srbi budu njemu poslušni i da učestvuju na izbore, i drugo, videvši da lista Srpska (Građanska inicijativa Srpska), koju je podržavao, nije požnjela neku spektakularnu pobedu na severu, kao ni u drugim delovima Kosova, naprasno nije više okolišao, nego je išao na krajni cilj – Srbija da se vrati na Kosovo, i to odmah.

Da se Srbija vrati na Kosovo na mala vrata jeste i plan Beograda, sa insistiranjem da se formira Zajednica srpskih opština, za početak tamo gde su Srbi većina, a sutra, ako geopolitičke okolnosti dozvole, i na celom Kosovu. Ipak, ishod računa nije ispao takav, kako je na početku smišljeno u Beogradu. Iako je Vučić požurio i uveče 3. novembra čestitao GI Srpska na pobedi, i u šest opština na jugu, osim severa, ispostavilo se da to nije istina. Zaista, izgleda da je ova lista imala prosečne rezultate i na severu Kosova i zbog toga mnoge strane, uključujući i srpske zvaničnike, navode da su vandali oštetili izborna mesta, jer im je to Beograd poručio.

Međutim, GI Srpska nije pobedila ni u jednoj opštini južno od Ibra – u Klokotu, Partešu, Ranilugu, Gračanici i u Novom Brdu. Naprotiv, velike su šanse da u drugom krugu ona bude poražena od strane srpskih političkih subjekata, koji su dosad bili integrisani u politički sistem Kosova, a u Novom Brdu od strane albanske DSK-a (LDK). Kako da se onda formira zajednica sa Srbima koji neće biti poslušnici Beograda?

Izgleda da je to i razlog što su u Beogradu počeli da se čuju glasovi za ponavljanje izbora svuda. Da li je Beograd sada u panici? Ako bi se glasanje ponovilo u tri opštine na severu Kosova, kao i u drugim opštinama gde ima Srba unutar Kosova, to bi podrazumevalo ponavljanje celog izbornog procesa. Sve dok konačno ne pobedi GI Srpska, koju kontroliše Beograd. Ova „neozbiljnost“ bi imala nesagledive posledice i vratila bi ceo proces unazad, s obzirom na to da bi ga od jednog demokratskog procesa – što je izbor predstavnika u slobodnim izborima – vratila u proces s pravom veta iz Beograda.

Sa druge strane, EU i SAD, kao i mnoge druge međunarodne institucije, čestitale su kosovskim institucijama, pošto su visoko ocenile organizaciju i održavanje lokalnih izbora na celom Kosovu, niz reku Ibar. Zar ne bi sada mogao Vučiću da se vrati kao bumerang zahtev za „45-minutnom“ intervencijom na severu, kako bi se obezbedilo sprovođenje izbora? Sada bi i Priština mogla jednako da postupi: „Vidite da nisu bili potrebni razgovori sa Beogradom za normalizaciju situacije na severu. Dozvolite nam samo da 45 minuta intervenišemo, i onda će izbori na severu biti uspešni kao i u ostalom delu zemlje!“

Autor je viši producent KTV iz Prištine (Twitter: Žadriatikk)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari