Ambasada SAD u Beogradu izvinila se zbog „pogrešnog“ komentara ambasadora Majkla Kirbija o stavu Srbije prema teritorijalnom integritetu Ukrajine, što nije česta pojava u diplomatskoj praksi.


Na taj način revidirana je prvobitna Kirbijeva izjava da svet neće neće pozdraviti „neosuđivanje ugrožavanja teritorijalnog integriteta Ukrajine“, na koju je reagovao premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Navedeni „kratak spoj“ na liniji Vučić – strane diplomate asocira na premijerovu izjavu iz juna, kada je u kontekstu tvrdnji OEBS o ugroženoj slobodi medija u Srbiji izjavio da ima dokaze da mnogi iz međunarodne zajednice, među kojima su i neki ambasadori „pritiskaju medije da vode kampanju protiv njega“.

Poruke koje Srbiji stižu sa Zapada pokazuju da je nedavno obaranje malezijskog aviona iznad istočne Ukrajine izazvalo dugoročne potrese na svetskoj sceni, odnosno produbilo višemesečne podele između Vašingtona i Moskve, koje su nastale zbog krize u Ukrajini. Posledice razmirica između „svetskih igrača“ na svojoj koži itekako osećaju i oni „mali“, uključujući Srbiju. Beograd istrajava u politici nezameranja ni Amerikancima ni Rusiji, ali, ostaje, pitanje, koliko će još moći da balansira na dozlaboga istanjenoj žici. Premijer Vučić rekao je da Vlada Srbije vodi politiku EU integracije, kao i dobrih odnosa s Ruskom Federaciju. „Naši prijatelji sa nama ne razgovaraju jezikom ultimatuma. Niko sa mnom ne razgovara na taj način, a ja pre neću da budem predsednik srpske vlade nego da tako nešto dozvolim“, naglasio je on.

Jasno je kao dan da će srpska spoljna politika morati da se sve više usklađuje sa Briselom kako država bude odmicala na putu ka EU. U suprotnom, biće to dugo putovanje u Evropu. Svestan je takve činjenice i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je pragmatično istakao da „EU ne može da menja svoja pravila da bi Srbija ušla, već mi treba da se prilagodimo zajednici u koju ulazimo“. Nesumnjivo će biti potrebno da Srbija u narednim mesecima ispolji dosta diplomatske veštine, jer je njen manevarski prostor ozbiljno sužen.

Vučićeva vlada istovremeno nastoji da održi trend „obnovljene ljubavi“ sa Vašingtonom, o čemu govori i nedavna poseta pomoćnice državnog sekretara SAD Viktorije Nuland, a da se ne zameri svojoj „osvedočenoj ljubavi“ – Moskvi. To „sedenje na dve stolice“ teško je održivo, tvrde međunarodni stručnjaci.

Mada se trenutno ne naziru pozitivni nagoveštaji da će SAD i Rusija uspeti da u kraćem roku prevaziđu ozbiljne probleme, iskustva iz prošlosti pokazuju da su dve države uvek obnavljale mostove saradnje. Dakle, ostaje da se nadamo da će se istorija još jednom ponoviti. U suprotnom, Srbija će morati da bira kojem će se „carstvu prikloniti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari