Oni koji su priželjkivali da poseta nemačke kancelarke Angele Merkel bude kao ona iz 2011. mogu biti samo nedobronamerni. A posle njenog odlaska mogu biti zavidni oni koji je ocenjuju kao neuspešnu. Njen dolazak u Beograd usred grčke krize koja trese celu Evropu dovoljno govori o važnosti koju ona i njen tim pridaju dešavanjima na Balkanu. A poseta iz ove, i ona iz 2011. godine u potpunosti se razlikuju.


Nemačka vlada zasad još veruje srpskoj, tačnije premijeru Vučiću, za razliku od 2011. kada je, po svemu sudeći, poverenje u tadašnji državni vrh, na čelu sa Borisom Tadićem, donekle bilo narušeno. Poruke koje je Merkel tokom obraćanja javnosti sada poslala pokazuju da ona i njeni najbliži saradnici razumeju i ekonomske i političke napore koje Beograd preduzima. Može se pretpostaviti da je upravo zbog toga što Berlin u tančine zna šta i koliko Beograd radi na svim planovima odlučeno da kancelarka, u ovako teškim trenucima za Evropu, doputuje i ulije optimizam Srbiji.

Isto tako, veliki uspeh je to što Berlin smatra da Beograd više nije kočnica u napretku u dijalogu s Prištinom, već je, suprotno, konstruktivan i trudi se da do dogovora dođe. To poslovično strogi i precizni Nemci umeju da cene. Za srpskog premijera je dolazak Angele Merkel, kako je rekao, velika čast, veliki i važan dan za Srbiju. On je naveo i da je to za njega lično jedan od najvažnijih dana u dosadašnjoj političkoj karijeri.

S druge strane, Boris Tadić, ali i javnost, onu posetu iz 2011. neće pamtiti na taj način. Kako se šuškalo u medijima, tadašnji predsednik Srbije je posle razgovora s Merkel izgledao kao da će se srušiti, pa su njegovi najbliži saradnici bili ozbiljno zabrinuti za njega. Ona je njemu ali i čitavoj javnosti, u čisto belom sakou, saopštila tri jasna zahteva koji se moraju ispuniti da bi Srbija dobila status kandidata. Tu se jasno videlo da se Berlin ne možete prevariti, odnosno ne može se obećavati nešto što ne nameravate da ispunite.

Ipak, ne treba biti naivan i misliti da Merkel premijeru Vučiću nije jasno i nedvosmisleno u četiri oka rekla ono šta očekuje u nastavku briselskog dijaloga, odnosima u regionu, pogotovo prema BiH i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, ali i odnosu prema problemu migranata.

Lopta je opet u našem dvorištu. Podršku imamo i na Srbiji je da joj optimizam ne pomuti razum kako bi isporučila ono što se od nje očekuje i zauzvrat dobila otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari