Poštovani gospodine Panoviću,

Povodom teksta „Svaki treći za SNS, petina neopredeljena“, moram konstatovati da je novinar Bojan Cvejić, slučajno ili ne, napravio nadam se, samo matematički previd, pišući izveštaj povodom konferencije za štampu agencije Faktor Plus, održane 1.10. 2015 godine.

Greška potiče iz pogrešne konverzije procenta podrške partijama, u ovom slučaju SNS-u, u broj građana koji bi na izborima glasali za SNS. Ova greška je lako uočljiva.

Korektnosti radi pođimo od navoda novinara Danasa, koji kaže : „SNS beleži podršku od 51 odsto među onima koji bi izašli ili još ne znaju da li će izaći na izbore, što je od oko 6,7 miliona građana sa pravom glasa u Srbiji, kako pokazuje računica našeg lista, skoro 2,5 miliona glasova ili svaki treći građanin (36,7 odsto)“. Greška novinara Bojana Cvejića je faktičko-numeričkog karaktera. Najpre, za SNS se u pomenutom istraživanju, izjasnilo 51,5 odsto ispitanika, a ne 51 odsto, što je greška od 0.5 odsto.

No važnije od ovog sitnog previda je da se među građane koji optiraju za SNS ubrajaju i oni koji bi sigurno glasali i oni koji „ne znaju da liće izaći na izbore“ (citat Cvejić), što je krajnje problematično, iz prostog razloga što se u pravljenju projekcija uzimaju isključivo u obzir onih koji su sigurni da će glasati, a ne oni koji su politički kolebljivi što je opis grupe ispitanika za koji se kaže da „ne znaju za koga će glasati“.

S druge strane, kako stvari stoje, barem kada je reč o SNS-u možemo utvrditi jednostavnim ukrštanjem podataka koji potpadaju pod zvaničnu statistiku i rezultatima istraživanja.

Naime, zvanična statistika kaže da u Srbiji živi 6.765.998 građana sa pravom glasa.

Istraživanje agencije Faktor Plus, objavljeno 1.10.2015, pokazuje da bi na izbore izašlo 50 odsto građana ili u brojevima 3.382.944 građana, vidi grafik 1, prezentacije. U istraživanju jasno stoji da bi od od broja izašlih birača, dakle od 50 odsto od ukupnog broja građana registrovanih u biračkom spisku, SNS u ovom trenutku zaokružilo 51,5 odsto ispitanika, o tome govori grafik 3 , što brojčano iznosi 1.742.242 građana, ako bi numerički izražavali procenti, tačnije procenti podrške pretvarali u broj glasača.

Inače na izborima, 2014 godine, SNS je osvojio neznatno manje glasova, 1.736.920 prema zvaničnim rezultatima RIK-a. Dakle, ovoj stranci, podrška je stabilno visoka. Činjenica je da podrška opada ili stagnira drugim partijama, zbog različitih okolnosti. Informacija o navodnih 2,5 miliona građana, koja se navodi u Cvejićevom tekstu, ne stoji i lako se može utvrditi, prostim matematičkim operacijama.

Zamolio bih uvaženog gospodina Cvejića, inače jako korektnog novinara, da obrati pažnju na cifre.

Nadam se da je omaška novinara proizvod slučaja, a ne pokušaj da se rezultati interpretiraju krajnje slobodno, ne bi li kroz slobodu interpretacije, stvorio prostor za svaki oblik političkih, poslovnih i moralnih insinuacija, kojima su mnogi znani i neznani učesnici javnog, a posebno političkog života, odveć često i lako skloni.

S poštovanjem,

Dejan Vuk Stanković

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari