Ministar odbrane Bratislav Gašić posetio je prošlog vikenda pripadnike Vojske Srbije koji su raspoređeni u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija u Libanu i Kipru.


– Naša namera je da narednih godina nastavimo trend povećanja broja pripadnika vojske u mirovnim misijama… Našim delovanjem doprinosimo očuvanju mira i bezbednosti u svetu, izjavio je, između ostalog, Gašić prilikom posete. U ovom trenutku, u šest misija UN i dve misije EU je angažovano 214 pripadnika Vojske Srbije.

Učešće Srbije u međunarodnim misijama razbija predrasude koje vučemo iz devedesetih godina. Suviše često se u izveštajima stranih novinara moglo pročitati da su „Srbi loši momci“. Stoga, svaka prilika u kojoj se reči „međunarodna saradnja“ i „Vojska Srbije“ nalaze u istoj rečenici je dobra i baca novo svetlo na viđenje Srbije u međunarodnoj zajednici.

Poseta Gašića takođe funkcioniše i na unutrašnjem nivou. U tim misijama naši vojnici rade rame uz rame i vežbaju sa pripadnicima oružanih snaga od kojih su neki učestvovali u bombardovanju Srbije, iako je članstvo u NATO-u prema istraživanjima javnog mnjenja za većinu stanovništva još uvek isuviše gorka pilula. Medijskom promocijom međunarodnih mirovnih misija se radi na smanjenju tog otpora.

Ipak, poseta ministra Gašića mirovnim misijama mora da se posmatra u još jednom svetlu. Ona je usledila nakon prošlonedeljne posete Moskvi, u kojoj je srpska vojna delegacija vodila podjednako srdačne razgovore sa ministrom odbrane Rusije, generalom Sergejem Šojguom. Ništa manje od premijera i ministra inostranih poslova, Bratislav Gašić ide po svetu ubeđujući sve da Srbija nije ni na čijoj strani. Kao potvrdu svojih argumenata, on ima i skupštinsku rezoluciju o vojnoj neutralnosti iz 2007. godine.

Tanka je linija po kojoj hoda ministar odbrane. Sa eskalacijom sukoba u Ukrajini ona se još više stanjuje. Isuviše smo mali da bismo mogli sebi da priuštimo da biramo strane. Problem je i što smo isuviše mali i da se ne svrstamo. Pritisci obe strane su sve manje prikriveni i manevarski prostor nam je sve više ograničen. Pitanje je šta će se desiti ukoliko sutra neko bude tražio da pošaljemo pripadnike vojske u mirovnu misiju u Ukrajinu? Koliko razumevanja će u tom slučaju imati Rusi, a koliko EU?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari