Novinar Stevan Dojčinović uputio se u Rusiju 13. maja ove godine kako bi održao predavanje o istraživačkom novinarstvu studentima Fakulteta za žurnalistiku u Voronježu. Međutim, nije stigao dalje od moskovskog aerodroma, gde je zadržan 24 sata i gde je na kraju morao da potpiše dokument u kojem se navodi da mu je zabranjen ulazak u Rusiju sve do 2020. i da će sledeći put ako dođe biti uhapšen. Bez ikakvog obrazloženja. Vraćen je za Beograd i sada pokušava da sazna razlog zbog čega mu je zabranjen ulazak u Rusku Federaciju. U ruskoj ambasadi u Beogradu nemaju odgovor na to pitanje.


Novinarska udruženja u Srbiji su osudila takav potez ruskih vlasti, a predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović uputila je pismo ruskom Ministarstvu spoljnih poslova u kojem traži objašnjenje za ovaj slučaj. Šef srpske diplomatije Ivica Dačić, s druge strane, izjavio je za Danas da svaka zemlja ima pravo na takvu odluku, i da nije u obavezi da pruži objašnjenje zašto nekome zabranjuje ulazak.

Stevan Dojčinović rođen je 13. marta 1985. u Kruševcu. Istraživačkim novinarstvom bavi se od 2008, kada je počeo da radi za Organized Crime and Corruption Reporting Network (OCCRP), istraživačku novinarsku mrežu koja pokriva potez od Balkana do Rusije i ima novinare u oko 20 zemalja. Pošto je OCCRP tražio partnera u Srbiji, nalazi ga u Centru za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), gde Dojčinović prelazi da radi i biva glavni urednik u periodu od 2012. do 2015. godine.

Pre dva meseca napustio je CINS sa grupom novinara i osnovao novu organizaciju Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK), koja uskoro treba da pokrene svoj portal. Tokom karijere objavio je serijale tekstova o švercu narkotika, kriminalu u kockarskoj industriji, istraživao agencije za obezbeđenje, priče o tajkunima i kriminalno sprovedenim privatizacijama. Široj javnosti postao je poznat po petogodišnjem radu na istraživanju poslova Darka Šarića o kojem je prošle godine objavio knjigu „Šarić – kako je balkanski kokainski kartel osvojio Evropu“.

Dobitnik je nagrada „Jug Grizelj“, „Daniel Perl“ i dve nagrade za istraživačko novinarstvo koju dodeljuju NUNS i američka ambasada u Srbiji. Već nekoliko godina drži novinarske treninge o istraživačkom novinarstvu. Predavao je u Južnoj Americi, Americi, Evropi, a između ostalog, istim povodom prošle godine je dva puta bio i u Rusiji. I tada, kako je rekao, nije bilo nikakvih problema. Veliki je ljubitelj pirsinga, tetovaža, pank pokreta i ekstremnih sportova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari