U vezi sa tekstom, koji je objavljen u listu Danas u četvrtak, 18. 12. 2014. godine, pod naslovom „Kineski prodor na stari kontinent“, molim Vas da u skladu sa Vašom uobičajenom praksom i ugledom koji imate u javnosti na prigodan način objavite sledeće.

Telefonski intervju dao sam Vašoj saradnici 17. 12. 2014. kao naučni radnik i bivši ambasador SRJ u NR Kini. Zahvalan sam Vama i Vašim saradnicima, da ste dali značajan prostor ovom intervjuu. Zbog preciznosti iznetih stavova i nekih, uveren sam, nenamernih i neadekvatnih interpretacija obavljenog razgovora, bilo bi dobro da se javnost obavesti i o sledećim stavovima, koje sam tom prilikom izneo.

Ne sporim tačnost navoda da Kina kao izuzetno uspešna ekonomska zemlja ima interes da stimuliše svoj izvoz uključujući i odobravanje povoljnih dugoročnih kredita ili korišćenje drugih oblika ulaganja u zemlje Istočne i Centralne Evrope. Pri tome, posebno je važno ulaganje u infrastrukturne objekte.

Od ovoga imaju korist i pomenute zemlje, uključujući i Srbiju. Za realizaciju ovih projekata angažuje se i deo radnika iz ovih zemalja, uz istovremeni plasman i dela proizvoda iz lokalne privrede. Na tom principu je uspešno realizovan i izuzetno važan projekat za Srbiju Most Mihajla Pupina od Zemuna do Borče. To važi i za neke druge projekte čija je realizacija u toku, ili koji su pripremljeni za realizaciju tokom održanog Samita u Beogradu i bilateralne posete premijera NR Kine Srbiji. Znači, postoji obostrani ekonomski interes za realizaciju ovih projekata. Pri tome, važno je i iskreno prijateljstvo između NR Kine i Srbije, kao i njihovo strateško partnerstvo i ugled koji Srbija ima u svetu.

Moje reagovanje posebno je vezano u tekstu, koji se odnosi na stanje ljudskih prava i uslova života u Kini. Neadekvatno je preneto da sam rekao „da veliki broj građana Kine zaista odlazi iz te zemlje zbog loših uslova života“ posebno, posle tačne konstatacije da se „Kina sada afirmiše kao moderna i uspešna zemlja“ gde stoji i rečenica „Demokratske vrednosti tamo ne važe.“ To nije rečeno i nije tačno. Suprotno, ukupni uspešni razvoj NR Kine bio je uslovljen i procesima demokratizacije u društvu. U daljem tekstu ispravno se konstatuje „Njihov tip demokratizacije je specifičan“.

Autor je bivši ambasador u Kini

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari