Istorija neurotičnih odnosa Demokratske stranke i Srpskog pokreta obnove duga je dve pune decenije, tako da aktuelna sporenja oko političke sudbine Srđana Srećkovića spadaju u deo uobičajenog folklora višestranačja u Srbiji. S izuzetkom prvih izbora, decembra 1990, kada su dve stranke uglavnom silom prilika jasno izdefinisale ideološku profilisanost i biračko telo, pa je DS držao centralne beogradske opštine, a SPO zapadnu Srbiju i Šumadiju, godine posle toga obeležili su dugotrajni, beskompromisni sukobi i kratki, verolomni paktovi.


Ne pada nam na pamet da se ovde upuštamo u raspravu „ko je kriv“, već samo da podsetimo na neke od najvećih sporova – šta tražiti 9. marta 1991, a na šta pristati, treba li nam Vidovdanski sabor 1992, ući ili ne ući u Depos 1992-1993, podržati ili ne podržati planove Zapada za Srbe u Hrvatskoj i BiH 1994-1995, ko će da vodi Koaliciju Zajedno i vlast u Beogradu 1996-1997, izaći ili ne na parlamentarne izbore 1997, da li ulaziti u Miloševićevu vladu 1999, ko će 2000. da predvodi DOS, kako se 2003-2004. odnositi prema Koštunici…

Period od proleća 2008. do zime 2011. bilo je najdugovečnije doba mira između demokrata i Draškovićevih. Zajedno su izašli na izbore, na listi čiji su stožer bili DS i Tadić, zajedno su glasali u parlamentu, zajedno su sedeli za stolom u Vladi Srbije. SPO se, prvi put od osnivanja marta 1990, pomirio sa sudbinom slabijeg od DS i, ne računajući povremena gunđanja oko BIA i Ibarske magistrale, bio lojalan koalicioni partner.

Ipak, ulazak Vuka Draškovića u pokret Preokret sa LDP na čelu – i njegov lični, pritom vrlo glasni, preokret u odnosu prema Kosovu, alarmirali su DS. „Vuk je zaboravio gde mu je mesto“, kao da je pomislio Tadić. Odmah je usledila akcija – ministar Srećković iskazuje veću lojalnost demokratama nego sopstvenoj stranci, kritikuje Preokret, upozorava na opciju cepanja već teško izranjavanog SPO, pridružuju mu se državna sekretarka Sanja Čeković i više lokalnih odbora. Drašković upire prstom na DS, na Tadića, Dušana Petrovića i Slobodana Homena, a oni mu odgovaraju „nema to veze s nama, to su tvoji unutarstranački problemi“.

Završiće se i ova gužva. Već od maja, razgovaraće Drašković i Tadić o postizbornoj koaliciji. Do sledeće svađe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari