Poslednju nedelju maja Janko Veselinovićće pamtiti po ostavkama. Početkom nedelje ostavku je najpre podneo na mesto zamenika predsednika Odbora za zakonodavstvo i ustavna pitanja, nezadovoljan kršenjem procedure i Ustava prilikom kandidovanja nove poverenice za ravnopravnost Brankice Janković. Druga ostavka, mnogo važnija, usledila je dva dana kasnije kada je Veselinovićodlučio da stavi tačku na svoj dosadašnji politički angažman.


„Ne mogu da budem član stranke koja u ovom trenutku ćuti, koja nema politiku i jasno određenje prema ključnim političkim akterima“, objasnio je Veselinović, inače doktor pravnih nauka i profesor na državnom univerzitetu u Novom Sadu. A on sam u protekloj godini, za razliku od stranke kojoj je do juče pripadao, nije ćutao ni o jednoj temi. U parlamentu je bio prava i glasna opozicija. Kritikovao je vladajuću stranku zbog uništavanja srpskog seljaka, neispunjenih obećanja, nedolaska investicija, zaduživanja. Nije se libio da pita brojnu skupštinsku većinu da li su „botovi struktura SNS, kao stranke, ili države Srbije“, a na meti njegovih kritika često je bio sam premijer. Osim što je u parlamentu branio boje dojučerašnje stranke, Veselinovićje branio i svog lidera Borisa Tadića, iako danas priznaje da on punih osam meseci nije imao vremena za razgovor sa članovima poslaničke grupe. Zato mu je pomalo smešno kada tvrde da je u stranku ušao zbog funkcije, iako je bio jedan od njenih osnivača.

Veselinovićje početkom prošle godine napustio i Demokratsku stranku, nakon 25 godina članstva, iz sličnih razloga. Tvrdio je da je rukovodstvo DS izgubilo kontakt sa članstvom, ali i zato što je ta partija „postala akcionarsko društvo“. Nakon dva loša stranačka iskustva okušaće sreću u formiranju novog, „nezavisnog opozicionog pokreta“ koji, kako kaže, neće biti nezavisan u odnosu na građane Srbije. Ostaće i nezavisni poslanik, jer smatra da je mandat zaslužio, a neće podneti ostavku na mesto predsednika skupštinskog Odbora za dijasporu. Godinama se bavi položajem Srba u regionu, posebno u Hrvatskoj, a inicijator je i jedan od osnivača tradicionalnih naučnih skupova koji se na temu srpsko-hrvatskih odnosa održavaju u Golubiću (Obrovačkom). Nije ni čudo, jer je i sam Veselinović, pre pedeset godina, rođen u Kninu, a srednju školu završio u Zadru. Ime, kako sam napominje, nije dobio po slavnom književniku Janku Veselinoviću, iako mu je jedan od omiljenih junaka Hajduk Stanko.

„Moj otac je bio partizan, a uzor mu je bio Moša Pijade, koga su zvali čiča Janko. Po njemu sam dobio ime, a Veselinovićje porodično prezime“ , objašnjava bivši poslanik SDS, koji sa suprugom Tatjanom, sinom Milanom i ćerkom Milicom živi u Novom Sadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari