Nova školska godina – stare muke, poruka je i ovog 1. septembra. Jučerašnji dan obeležili su tradicionalni prijemi prvaka, protesti sindikata i albanskih političara na jugu Srbije, uz svečano paradiranje ministara koji svakog 1. septembra izgovaraju poruke u koje odavno niko ne veruje – da su omladina i obrazovanje državni prioriteti.


Da je bar jedna vlada održala takvo obećanje, ne bismo svakog 1. septembra slušali žalopojku sindikata obrazovanja o tome kako su prosvetni radnici, iako najobrazovaniji, najlošije plaćeni od svih budžetskih korisnika. A da su sindikati bili složni, možda su mogli da se izbore za veće plate nastavnika. Ovako, višemesečna pretnja „velikim štrajkom“ prvog dana nove školske godine završila se protestom samo jednog sindikata. Postavlja se pitanje kakvi su efekti štrajka koji se izvodi u danu kada u školama i nema ozbiljne nastave. I da li zaposleni u školama zaista veruju obećanjima sindikalnih lidera kada kažu da neće dozvoliti smanjenje plata? Jer ako resorni ministar veruje da prosvetni radnici neće biti izuzeti od „nepopularnih poteza“ koje će vlada morati da povuče, kakve su šanse da ih ministar finansija poštedi?

Juče su protestovali i đaci i nastavnici u školama u Bujanovci i Preševu u kojima se nastava izvodi na albanskom jeziku. Kao razlog za protest naveden je nedostatak udžbenika na albanskom jeziku, odnosno neadekvatni udžbenici, koji po mišljenju Nacionalnog saveta Albanaca i albanskih političkih partija nisu usklađeni sa školskim programima. Ministar prosvete Srđan Verbić pojavio se na jugu Srbije, deleći besplatne udžbenike koje je obezbedila država, ali bez jasnog odgovora na pitanje kada će biti rešen problem sa nabavkom školskih knjiga na jezicima nacionalnih manjina.

A đaci i roditelji i u ovu školsku godinu ulaze sa istim brigama. Preteška školska torba, udžbenici puni nepotrebnog i zasterelog gradiva, nemotivisani nastavnici, koji insistiraju na „bubanju“ lekcija umesto na razumevanju. Najavljene promene nove prosvetne administracije „pale“ su na prvom ispitu. Odlukom da se pri upisu u srednje škole uspeh iz osnovne vrednuje sa čak 70 poena posredno su poručili đacima da se umesto znanja više vrednuju petice. Iako su mnoge nezaslužene. Ispada da je devet hiljada „vukovaca“, koje svake godine „izbace“ osnovne škole, tu poruku shvatilo na vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari