Olimpijska delegacija Srbije ispraćena je u London uz do sada neviđenu pompu i najave, a sve s očekivanjima da se na 30. jubilarnim olimpijskim igrama osvoji jubilarna 100. „srpska“ medalja. Nepune tri sedmice kasnije o nastupu 115 sportista pod trobojkom jedino još govori sportska štampa, dok je običan svet razočaran digao ruke još nakon neslavno završene prve faze takmičenja.

Poslala je Srbija, novcem poreskih obveznika, u London megalomanski karavan od 115 takmičara koji je trabalo da donesu, prema najavama najvećih optimista, desetak odličja gde su se zlata podrazumevala od Novaka Đokovića, vaterpolista, zašto ne i plivača Milorada Čavića, koji bi se tako revanširao Majklu Felpsu, odnosno pobednička postolja od rukometaša, odbojkaša i odbojkašica. Umesto da dožive slavu, i barem tokom Olimpijskih igara, kako to antička istorija nalaže, skrenu misli sa „ratova“ svakodnevice, olimpijci su nam doneli debakl.

Najviše su podbacili šampioni Evrope u odbojci, muškoj i ženskoj, dame su uspele da osvoje tričava dva seta, o pobedama da i ne govorimo. Ne puno bolji bili su odbojkaši, sa jednim trijumfom nad slabašnim Tunisom. Slično se desilo i rukometnim šampionima Starog kontinenta koji su jedino bili bolji od Južne Koreje, dok su nas ravnopravni rivali sa evropske smotre, koja je kod nas odražana u januaru, ovaj put ispratili sa terena sa punom mrežom. Nađa Higl, svetska prvakinja iz 2009, bez preterivanja je jedva uspela da dopliva do ivice bazena. Olimpijski veterani Jasna Šekarić, Olivera Jevtić i Dragutin Topić više su bili turisti u aranžmanu Olimpijskog komiteta Srbije, pa ne čudi izjava predsednika tog tela, Vlade Divaca, da su ga neki razočarali, odnosno da će preispitati slanje sportista na Igre po svaku cenu. Nešto bolje prošao je Novak Đoković, ali daleko od toga da se do juče najbolji teniser sveta može zadovoljiti ispuštenom bronzom.

S druge strane, kao i prethodnih godina, neočekivano su nas obradovali strelci. Oni u koje je najmanje uloženo doneli su nam najpre bronzu, Andirija Zlatić, a potom i srebro Ivane Maksimović, što je bila dugo najavljivana i ranije pomenuta 100. „srpska“ medalja. Koliko se tome pridavalo pažnje, najbolje govori činjenica da su svi sponzori, pa i sam OKS već unapred imali spremljene spotove i poruke čestitke. Veštom medijskom obmanom, slučajnom ili namernom, tek otišlo se dotle da je slika gardista Bakingemske palate kako telima prave broj 100 protumačena kao čestitka Srbiji za 100. medalju, a ne kao fotografija stara više od tri meseca nastala na 100 dana od početka Igara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari