Međunarodni olimpijski komitet (MOK) u sredu je provizorno priznao Olimpijski komitet Kosova (OKK), a u decembru će to učiniti i zvanično na zasedanju Skupštine u Monaku. Olimpijski komitet Srbije (OKS) je najoštrije osudio ovakav potez MOK-a, podsećajući da je načinjen presedan s obzirom na to da Kosovo nije član UN, što je preduslov za punopravno članstvo u MOK još od 1996. godine.

Takođe, OKS je najavio da će svoje „naredne poteze“ činiti shodno preporukama koje bude dobio od nadležnih institucija u Republici Srbiji.

Ipak, prilično je jasno da potezi Srbije u budućnosti, ma kakvi god oni bili, u nadi da prolongira ili uspori prijem Kosova u MOK, neće imati nikakvog efekta. Narod u Srbiji će morati da istrpi sve sportske odluke koje dolaze sa Zapada, bez obzira na to da li ih smatra nepravednim ili čak nezakonitim. Prijem Kosova u sve sportske institucije je neminovan i eventualne žalbe na takve odluke verovatno mogu više da štete Srbiji nego što joj mogu doneti koristi.

Evropska rukometna federacija već je primila Rukometni savez Kosova pod svoje okrilje, a do kraja sledeće godine isto će učiniti i većina ostalih međunarodnih sportskih saveza. To je realnost, kojom je možda pogođen ponos Srbije, ali ona, ipak, mora konačno da prihvati da će biti onako kako kažu drugi i jači.

Međutim, čak i da reakcije iz Beograda imaju nekog efekta, nije jasno na koji način konkretno će Srbija profitirati ako sportisti na Kosovu ne dobiju „do daljeg“ zeleno svetlo za nastupe za nacionalni tim i klubove u zvaničnim međunarodnim takmičenjima. Takođe, iz Srbije se ne nudi nikakvo praktično rešenje nakon eventualnog nastavka izolacije kosovskih sportista, a sigurno je da Srbija prva nikada ne bi pristala na infiltriranje kosovskih saveza u svoje sportske institucije.

Ono čemu bi sve tri strane (Srbija, Kosovo i moćne svetske sile) morale što pre maksimalno da se posvete jeste bezbednost samih sportista, ali i publike na međusobnim srpsko-kosovskim sportskim događajima kojih će biti u budućnosti. Nakon velikih incidenata na fudbalskom meču Srbija – Albanija, jasno je da su klimavi političko-društveni odnosi u regionu dodatno poremećeni i rasklimani, a sport je ponovo zloupotrebljen u korist onih koji se nikada neće pomiriti sa idejom da na burnu i mučnu prošlost treba staviti jednu, a ne tri tačke i okrenuti se normalizaciji odnosa donedavno zaraćenih strana na Balkanu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari