Dr Vojislav Koštunica je ponovo dao dijagnozu – vlast u Srbiji, izabrana posle izbora u maju 2012, usporila je proces evropske integracije zemlje i zauzela stav da put ka EU ipak ima alternativu, a sporazumi postignuti tehničkom dijalogu u Briselu imaju obeležje priznanja samosvojnosti Kosova. Međutim, i to ponovo, lečenje koje dr Koštunica zagovara, „ljuta so na ljutu ranu“, liči na terapiju radijacijom osobe koju muči upala slepog creva.


Predsednik DSS je u nedelju na sednici stranačkog Glavnog odbora pohvalio vlast što se, za razliku od prošle, „slepo ne klanja Briselu“ i što „ne pominje staru dogmu da EU nema alternativu“. Još je rekao da „Brisel vidi Srbiju tačno do integrisano upravljanih prelaza“, da se „zapadne sile na sve moguće načine dovijaju kako da Srbiju uteraju u dobrosusedske odnose s Kosovom“, te je najavio da će DSS podneti ocenu ustavnosti svih uredbi proisteklih iz briselskih sporazuma i, štaviše, zahtevati da se te uredbe ne primenjuju do odluke Ustavnog suda. Koštunica je sebe, to jest svoju stranku, pohvalio jer je „pomrsila račun (zapadnim zemljama) da Srbiji nametnu Ahtisarijev plan“.

Ima u ovim rečima Vojislava Koštunice i crnog i belog, pa dobijemo sivu, mada nešto tamnije nijanse nego što bi valjalo… Kada sklonimo na stranu epske epitete, istina je da predsednik Nikolić i vlada za sada iskazuju umereni evroskepticizam („ne treba žuriti, juriti, trčati, srljati… u EU“), koji u pojedinim nastupima predsednika vlade dobijaju elemente čistog inaćenja sa Zapadom. Ruska kontrateža ujedinjenoj Evropi s administrativnim centrom u Briselu sve je glasnija. „Saradnja Rusije i Srbije pokazuje da Srbija za EU ima alternativu“, reče diplomata Ambasade RF u Beogradu Aleksandar Konanihin. Tačno je i da EU, uključujući i one zemlje koje nisu priznale kosovsku nezavisnost, želi da Srbija i Kosovo imaju dobrosusedske odnose, te da za granicu Srbije (de fakto ili de jure, tu se samo razlikuju) vide Jarinje, Brnjak, Merdare.

Ali, i aktuelna vlast i DSS nisu u stanju da građanima odgovore na pitanje – kako bez vrednosti i standarda EU izgraditi društvo dostojno čoveka? Kako bez harmonizacije s evropskom regulativom napraviti demokratsko, uređeno i bogato društvo? Ako bismo od Srbije napravili ordinaciju dr Koštunice, da li bi nam se, kao „dan mrmota“, ponavljao onaj februar 2008, kada smo bili na pola koraka do nove samoizolacije?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari