Novac koji je od 2000. do 2012. iz budžeta izdvajan za Kosovo, ukupno oko tri milijarde evra, trošen je nenamenski, zaključio je početkom nedelje Anketni odbor Skupštine Srbije uz konstataciju da je lista malverzacija navedenih u izveštaju „samo vrh ledenog brega“.

Odbor, pritom, nije došao do konačnog iznosa proneverenog novca, ali je opisao više primera u kojima je iz državne kase plaćena izgradnja velikih infrastrukturnih objekata. Za to su, uglavnom istim firmama, isplaćivani milioni u evrima kao avansi za projekte izbegličkih naselja, gerontološkog centra, puteva, škola ili drugih investicija u srpskim enklavama. Tih objekata nema.

Jedan od zaključaka Skupštinskog odbora je da će odmah po konstituisanju parlamenta, prilikom usvajanja ovog izveštaja zatražiti da se sprovede istraga i ispita krivična odgovornost za ovu aferu u nastajanju, već nazvanu „patriotska pljačka“, po serijalu Insajdera, emitovanom prošle godine na televiziji B92 o modelima izvlačenja državnog novca preko južne pokrajine. Na novinarska saznanja reagovala je tada samo Skupština, a formiranom Anketnom odboru trebalo je oko sedam meseci da dođe do podataka i sastavi izveštaj. Pritom, Odbor se bavio samo proverom utroška novca koji je išao direktno iz budžeta za „projekte“ i utvrdio da je najveći iznos, više od četvrtine, plasiran preko Ministarstva prosvete, dok su Ministarstvo zdravlja i Koordinacioni centar raspolagali sa po petinom.

Pitanje drugih zloupotreba vezanih za Kosovo ovo skupštinsko telo nije otvaralo, ali se o tome govorilo u pomenutom Insajderu. A reč je o organizovanom „biznisu“ koji je pokrenut kada je Vlada Vojislava Koštunice odlučila da ukine PDV za robu koja prelazi administrativnu liniju. Istog trenutka buknula je „trgovina“ u kojoj su samo papiri dobijali pečat na administrativnom prelazu, dok je roba završavala na srpskom crnom tržištu gde je činila značajan deo kontingenta od procenjenih 50 odsto prometa koji se odvija van legalnih tokova. Štetu koja je naneta državnom budžetu niko nije utvrđivao.

Na glavno pitanje, međutim, javnost još nema odgovor – ako su jedno laičko telo i jedna novinarska ekipa uspeli da dođu do tako poražavajućih saznanja, a nisu im bili dostupni ni svi dokumenti niti operativne metode istrage, šta su svih ovih godina radili policija i tužilaštvo?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari