Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić primio je proteklog vikenda dva važna pisma podrške. Iz Londona mu je stiglo pismo britanskog premijera Dejvida Kamerona, u kojem hvali njegovo liderstvo i ističe uverenje da će srpske reforme dati rezultate. Vučiću je pismo uručio britanski ambasador Denis Kif, koji poslednjim medijskim nastupima pokušava da smiri antibritanske strasti, koje su se u Srbiji ustalasale nakon britanskog predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici. Britanski premijer pozdravlja i napore premijera Vučića da unapredi odnose na Zapadnom Balkanu, ističući njegovu ulogu u dijalogu sa Prištinom, i hrabru i ispravnu odluku da učestvuje na komemoraciji u Srebrenici i naglašava da Velika Britanija podržava politiku pomirenja i stabilnosti u regionu.

 

Iz Pariza je Vučiću stiglo drugo pismo slične sadržine. Francuski premijer Manuel Vals takođe hvali Vučića i preduzete reforme i poručuje da Francuska „ostaje uz Srbiju u njenim projektima za budućnost i u suočavanju sa izazovima kroz koje“, kako je ocenio, hrabro prolazi. „Pozdravljam Vaš hrabar gest da odete na komemoraciju koja je održana u Srebrenici i Vaše stalno zalaganje za nastavak politike približavanja i stabilizacije sa Vašim susedima uprkos provokacijama ekstremista sa svih strana“, navodi se u pismu francuskog premijera. Ako dodamo hvalospeve Brisela, poziv za posetu SAD, premijer Vučić zaista doživljava zvezdane trenutke na spoljnopolitičkoj sceni, posebno nakon odluke da prisustvuje komemoraciji žrtvama Srebrenice, napada u Potočarima, kao i uspešno organizovanom hitrom posetom Beogradu tročlanog Predsedništva BiH.

No, da parafraziramo reči nekih drugih ovdašnjih političara, pohvale se niti mažu na hleb, niti sipaju u traktor, niti plaćaju račune, zato građanima, teško da ova pisma (za koje je više nego dobro što stižu) posebno znače. Svestan je toga i premijer Vučić koji zna i da je Srbiji za popunjavanje budžeta potrebna revizija poreskog sistema, a građanima pravda koju još uvek čekaju. Najavio je na jesen zakon o poreklu imovine, koji će bogatašima najpre naložiti da objasne otkud im bogatstvo, a onda će morati da plate odgovarajući porez. „Ne može neko ko ima prijavljenu platu od 50.000 do 70.000 dinara da bude veliki gazda koji ima dva „poršea“ ili dva „mercedesa“ i 17 kuća i stanova“, primetio je Vučić.

 Od pohvala država ne može da živi već od naplaćenog poreza. Samo da vlada od obećanja što brže pređe u fazu realizacije. Jer pravedan poreski sistem je još Božidar Đelić obećavao, a imali smo zakon o naplati ekstra profita, ali nikakve vajde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari