Prema rezultatima istraživanja javnog mnjenja, o podršci članstvu Srbije u EU, koje je vladina Kancelarija za evropske integracije sprovela u junu ove godine, čak 21 odsto građana smatra da je Japan najveći donator naše zemlje, a njih 19 odsto da je to Rusija.


Međutim, realnost je potpuno drugačija. Od 2000. pa do danas, EU je Srbiji donirala 2,4 milijarde evra, a samo ove godine skoro 215 miliona evra. To znači da je EU najveći donator Srbije, koja u ukupnoj međunarodnoj pomoći našoj zemlji učestvuje sa 50 odsto.

S druge strane, Rusija za 12 godina Srbiji nije ništa „poklonila“, dok je Kina je izdvojila oko 3,6 miliona evra. Stoga, u ukupnoj finansijskoj pomoći našoj zemlji dve najveće istočne sile, Kina i Rusija, učestvuju statistički skoro pa neprepoznatljivo. Tako Moskva nije čak ni zavedena na listi „razvojnih partnera Srbije“. Ali zato jesu zemlje poput Luksemburga, Češke i Turske.

Dakle, za sve rusofile i ljubitelje prijatelja sa Istoka – računica je čista. Cifre razbijaju zablude. EU fondovi, bilateralna bespovratna pomoć evropskih država i doniranje SAD, od toga Srbija umnogome preživljava. Uostalom, dovoljno je podsetiti na izjavu potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića o tome koliko nam je potrebna pomoć EU.

– Ako neko misli da možemo bez Evrope, ja vam kažem da mi ne možemo da preživimo, nećemo imati od čega da isplatimo penzije, rekao je Vučić u parlamentu. Tako i predsednik Tomislav Nikolić, poznat po izjavi da jedino Srbiju voli više od Rusije, zna da Srbija u Evropi, a bez Evrope, neće moći da se u potpunosti razvija. Da ne spominjemo naglu promenu politike u pravcu EU sadašnjeg premijera, a tadašnjeg Tadićevog koalicionog partnera, Ivice Dačića.

Poređenja radi, SAD je od 2000. dala Srbiji čak 612 miliona evra, što je duplo više nego Nemačka, koja nam je najveći i najznačajniji partner u Evropi. Tu su još Italija, Švedska, Norveška, Švajcarska… Pa čak je i Grčka, koja se već duže vreme nalazi u velikoj finansijskoj krizi, izdvojila Srbiji za ovih 12 godina skoro 63 miliona evra bespovratne pomoći.

Prorusko javno mnjenje u Srbiji na sav glas govori da će zahvaljujući dobroj volji Moskve, kroz Srbiju proći gasovod Južni tok. Kao što se zna, sve je to biznis. Svaka zemlja gleda svoje interese. Rusija će debelo zarađivati na tom gasu, i mi ćemo, ali ćemo i zavisiti od ruske energetike. Tako da ako zavrnu slavinu… Naravno, i EU gleda svoje interese, ali Unija te svoje interese u Srbiji širi kroz bespovratnu pomoć, a Rusi kroz kredite i gasovod. Niko ne tera EU da donira Srbiju, ali ni nas niko ne tera da od Rusije uzimamo kredit, pa to ipak radimo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari