Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj ponovo je uspeo da zbuni domaću i svetsku javnost, a mnogi tvrde čak i da posvađa glavnog tužioca Haškog tribunala i sudiju Žan-Klod Antonetija. Hag ga hoće nazad, ali ne uspeva da pronađe način kako to da izvede. Izgleda da svaka odluka u vezi sa Šešeljem dobija istu konotaciju – pravni presedan.


Sudsko veće Haškog tribunala donelo je 6. novembra prošle godine odluku da Vojislav Šešelj bude privremeno pušten na slobodu. Sudije su dugo većale, jer njihov zahtev da se ne pojavljuje u javnom i političkom životu Srbije lider radikala jednostavno nije želeo da poštuje. Pod takvim uslovima nije hteo da napusti pritvorsku jedinicu u Sheveningenu. Radije bi ostao u zatvoru, odbijajući da se leči. Imajući u vidu njegovo zdravstveno stanje, u Tribunalu su morali da „popuste“ i puste Šešelja na privremenu slobodu. Ova odluka okarakterisana je kao pravni presedan, ali i samo maratonsko suđenje, te neizricanje presude dve godine nakon okončanja procesa, nisu uobičajena praksa u međunarodnom pravu.

Iako teško bolestan, sa karcinomom na debelom crevu i dve metastaze na jetri, lider radikala je neočekivano „živahan“ u političkom životu. Sa uobičajenim provokacijama, identičnom retorikom, nastavio je tačno tamo gde je stao pre nego što je otišao u Hag. Sa pravom mnogi postavljaju pitanja – šta ste očekivali, što ste ga uopšte puštali na slobodu?

Sve odluke Haškog suda u vezi sa Vojislavom Šešeljem mogu se okarakterisati kao – poraz Tribunala. Uključujući i puštanje na privremenu slobodu i nedavni zahtev za njegovim vraćanjem u pritvor. Da Tribunal ne zna šta će sa liderom radikala pokazuje i sve otvoreniji sukob sudije Antonetija i Serža Bramerca – prvi ga je pustio, drugi vrši sve veći pritisak da se on vrati. Od ishoda njihovog sukoba, čini se, zavisi i dalja Šešeljeva sudbina.

Ni država Srbija ne zna šta će sa šefom radikala. U Vladi kažu da nisu nadležni, jer Tribunal od njih nije tražio nikakve garancije. Međutim, saradnja sa Haškim tribunalom je zakonska obaveza države i pitanje je da li će vlasti ostati pri tom stavu, ako u Hagu nalože da se Šešelj – uhapsi.

U iščekivanju konačne odluke jedini koji zasad ima jasan stav je upravo sam Šešljev – dobrovoljno se ne vraća u Hag, a ako ga uhapse i deportuju, odbiće svu terapiju i dalje lečenje. Najbolje rešenje za sve aktere bilo bi da se presuda lideru radikala izrekne što pre i da se konačno stavi tačka na slučaj Šešelj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari