Uslovi Evropske unije za prijem novih članica nisu isto što i kriterijumi, proizilazi iz onog što je šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer poručio početkom nedelje, na skupu o efikasnosti pravosuđa u Srbiji. Novih uslova za Srbiju biti neće, objasnio je on, a kriterijum, kao što je vladavina prava, jeste i ostaće jedan od najvažnijih za otvaranje i tok pregovora o članstvu. Tim više, kako je dodao Dežer, što se i sama EU menja i to ne samo širenjem, već i na druge načine, a za svaki od njih je efikasno pravosuđe neophodno.


Tri dana nakon Dežerovog govora Ustavni sud Srbije objavio je dve važne odluke – da 22 uredbe Zakona o nadležnosti Vojvodine nisu u skladu sa Ustavom, i da više od 120 neizabranih sudija treba ponovo da bude izabrano na sudijsku funkciju.

Pravda je samo funkcija politike, smatra sociolog Ernest Renan, što bi, primenjeno na trenutni srpski primer, pokazalo da je linija koja ilustruje tu funkciju skrenula ka stavovima stranaka koje upravo prave vladu. O motivima tog skretanja može mnogo da se nagađa, kao i da se predviđa koliko će dalji pravac biti paralelan sa potezima i ideologijom upravo nastajuće vlasti. I da li će voditi u eksploziju političkog nezadovoljstva, recimo u Vojvodini.

Ali, sigurno je jedino, da u takvom sistemu nema ni minimalne pravne sigurnosti. Jer, u državi, u kojoj uprkos očiglednoj korupciji na svim nivoima, niko iz vrha establišmenta nije pravosnažno osuđen zbog zloupotrebe, svako ima razlog kako da posegne za zloupotrebom, tako i da strepi od budućnosti. Iz te zone dopiru mnogi „demoni“ putem medijskih spinova, proizvodeći još veću neizvesnost i prizivajući selektivnu pravdu. Selektivnu i revanšističku dakle, utemeljenu na balkanskim pravilima, a ne na duhu zakona Šarla Monteskjea ili pak Dušana Nemanjića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari