Stručna javnost je pregovore Vlade Srbije i misije Međunarodnog monetarnog fonda o četvrtoj reviziji kreditnog aranžmana ocenila kao pozitivne. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić nije uspeo u nameri da privoli MMF na povećanje plata, ali se ta međunarodna finansijska organizacija pomalo iznenađujuće složila sa povećanjem deficita na 4,75 odsto BDP što je rast od oko 22 milijarde dinara u odnosu na raniju projekciju. Poznavaoci kažu da to u stvari predstavlja priznanje realnosti, jer se očekuju manji prihodi i „vraćanje ljubaznosti“ Vladi koja je napravila ustupak povodom plata i penzija. Kao još jedan razlog zbog čega se pregovori ocenjuju kao uspešni navodi se da je MMF pozitivno ocenio relativno nizak stepen inflacije i efekte fluktuirajućeg kursa.

Ono što narod Srbije najviše interesuje jeste kako će se uspešni pregovori sa MMF odraziti na životni standard. Preostaje da se vidi da li će s obzirom na to da će plate i penzije biti zamrznute do kraja godine 6,5 milijardi koje će Vlada izdvojiti kako bi se pomoglo najsiromašnijim, penzionerima, zaposlenima u državnoj upravi i najnerazvijenijim opštinama biti dovoljno za gašenje eventualnih „socijalnih požara“. Ne treba biti ekonomski ekspert da bi se utvrdilo da su efekti krize još veoma jaki na teritoriji cele Evrope. Zemlje koje su nekada važile za uspešne primere ekonomskog razvoja sada su suočene sa masovnim demonstracijama zbog mera štednje kojim vlastodršci pokušavaju da spreče potpuni privredni kolaps.

Nakon Grčke ulične manifestacije su aktuelne i u Portugalu gde je u subotu u Lisabonu 300.000 sindikalaca poslalo signal vladi da su protiv smanjenja socijalne pomoći i zamrzavanja plata u javnom sektoru. Sve ovo stvara bojazan da bi i Srbija mogla da se suoči sa dugo najavljivanim masovnim protestima radništva. Jedno je apsolutno jasno, državna kasa će biti prazna sve dok nema investicija. Jedino rešenje za izlazak iz pat pozicije je stvaranje poslovne klime koja će motivisati strane investitore da ulažu u Srbiju, ali i pomoći domaćoj privredi da stane na noge i konačno počne da izvozi. Država mora da razmisli o poreskoj politici koja bi i motivisala strani kapital da dođe, ali i omogućavala punjenje državne kase. Nije zgoreg razmisliti ni o tome kako pomoći državnim kompanijama da posluju na tržišnim principima, a ne da služe kao „meke“ za uhlebljenje partijskih kadrova. Iako nekima to izgleda kao fraza, samo spoj ekonomske efikasnosti i socijalno odgovorne politike vlasti privredu Srbije može izvesti na „zelenu granu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari