Predsednici Srbije i Kosova neće se naći u Belgiji na obeležavanju 100. godišnjice Velikog rata, kako je saopšteno, iz sasvim različitih razloga. Prema saopštenju iz kabineta predsednika Nikolića on će izostati zbog obeležja „nezavisnog Kosova“, pošto je dobio obaveštenje od organizatora da će na svečanosti biti istaknuti i „simboli samoproglašene Republike Kosovo“.


U saopštenju se podseća da je Nikolić prisustvovao obeležavanju stogodišnjice Prvog svetskog rata u Liježu 4. avgusta, na kome su bila istaknuta obeležja svih pobednica u Prvom svetskom ratu, i gde nije bilo simbola Kosova.

Sa druge strane, predsednica Atifete Jahjaga neće se odazvati pozivu belgijske vlade zbog unutrašnjopolitičkih razloga. Kako je objasnio njen portparol, to je još jedan u seriji međunarodnih susreta koje je Jahjaga otkazala zbog angažmana „na prevazilaženju institucionalne blokade i političke krize“, odnosno situacije u kojoj četiri meseca nakon izbora nije formirana vlada.

Stvar je dakle rešena tako što ni Beograd ni Priština neće učestvovati na skupu, ali ostaje pitanje šta se to promenilo od avgusta do oktobra, kada je predsednik Srbije bio na obeležavanju „početka Prvog svetskog rata u Zapadnoj Evropi“, kako istoričari zovu početak nemačke invazije na neutralnu Belgiju. Iz ugla pozicije Beograda dogodile su se dve stvari – vojna parada Putinu u čast i dolazak kosovskih ministara na regionalni skup.

Stoga, odluka organizatora o isticanju kosovskih obeležja na komemorativnom skupu u Njuportu i Ipru mogla bi biti tumačena i kao poruka i kao probni balon.

U prvom slučaju reč je o stavljanju na znanje da će priređivanje vojnog defilea za predsednika Rusije, povodom Dana oslobođenja Beograda, imati posledice, uprkos tome što je šef misije EU u Srbiji Majkl Davenport prisustvovao paradi. A probni balon se odnosi na (ne)spremnost Beograda da sarađuje sa Prištinom, nakon što su učesnici međunarodnog događaja u srpskoj prestonici bila i dva ministra u, doduše, tehničkoj Vladi Kosova. Nakon tog događaja, čiji je medijski teret podneo Ivica Dačić kao šef diplomatije, nastale su brojne spekulacije o tome šta znači puna primena Briselskog sporazuma, pojačane prijemom Kosova u pojedine međunarodne sportske asocijacije.

Zvanično, i predsednik Nikolić i ministar Dačić objasnili su da se u stavu Srbije o učešću i predstavljanju Kosova ništa nije promenilo. To je i pojačano Nikolićevim saopštenjem o neodlasku u Belgiju. Međutim, da li je baš ovaj događaj dobro odabran za takvu vrstu reagovanja, zavisi od procene koliko će zaista stav Srbije ostati sličan onome iz vremena vlasti DS i „fusnota, zvezdica i gimnih formule“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari