Pucnji kojima je Nerdin Ibrić u ponedeljak uveče ubio jednog i ranio dvojicu policajaca u Zvorniku i dalje odjekuju u regionu. On se kobne noći dovezao ispred policijske stanice i pošto mu je rečeno da ne može tu da parkira, iz automatske puške je usmrtio policajca Dragana Đurića. Potom je ušao u stanicu i pre nego što je ubijen u unakrsnoj vatri, ranio Steva Milovanovića i Željka Gajića, koji su srećom van životne opasnosti.


Najviše ponavljana reč u medijskim izveštajima koji su usledili bila je – terorizam. Istaknuto je da je dvadesetčetvorogodišnji Ibrić bio član vehabijskog pokreta i da je tokom napada vikao Alah ekber. Kao potvrda tog tumačenja došla je i vest da je priveden napadačev prijatelj Avdulah Hasanović, koji je i ranije bio hapšen zbog sumnje da je bio pripadnik „Islamske države“. Ovo čitanje događaja napad u Zvorniku smešta u globalni okvir „sukoba civilizacija“. U tom kontekstu, Zvornik može da se posmatra kao nastavak tragičnog niza napada koji su se samo ove godine desili u Francuskoj, Australiji, Kanadi, Danskoj, da spomenemo samo neke.

Ipak, tumačiti ovaj tragičan događaj isključivo u tom svetlu bi bila greška. Uz globalan, napad na policijsku stanicu ima i svoj lokalni kontekst. Doskoro, jedna od prvih asocijacija na međuetnički sukob je bila bivša Jugoslavija. Iako je od rata prošlo dvadeset godina, rane su i dalje duboke. U odsustvu iskrenog suočavanja sa prošlošću, problemi koji su gurani pod tepih samo čekaju trenutak da eskaliraju.

Latentan sukob u regionu nikada nije u potpunosti ugašen, čak je po potrebi političkih elita podgrevan svaki put kada bi trebalo skrenuti pogled javnosti sa nekog drugog problema. A odsustvo perspektive, ekonomska kriza čiji se kraj ne nazire i sijaset drugih problema za koje se ne vidi rešenje predstavljaju veoma plodno tlo u kojem radikalni islam, ali i druge ideologije, najbolje posluju. To je ono što je ubilo Dragana Đurića i Nerdina Ibrića. I tolike druge. A mladi baš iz ekonomske besperspektivnosti prilaze tim pokretima.

Izjave političara nakon tragedije su uglavnom bile u pomirljivom tonu i imale su za cilj da umire ljude. Svi su suzdržani u ocenama motiva i čekaju da policija uradi svoj posao. I to je dobro. Loše će biti ukoliko ovaj događaj posluži za dalje produbljivanje jaza između ljudi i potpirivanje mržnje koja je već jednom progutala Balkan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari