Iako poslanici Ujedinjenih regiona Srbije početkom septembra nisu podržali Vladu, jer su smatrali da ona „sa Dačićem nema reformski potencijal“, oštrica njihovih napada ubrzo se promenila i sada je u svoj žestini usmerena ka novom ministru privrede, vanstranačkom Saši Raduloviću.

Kritike su poslednjih nedelja postale sve nervoznije, pa se od opštih i „benignih“ izjava da je on „totalni promašaj“ ili da su mu „postupci ne samo štetni nego i opasni za celu privredu“, prešlo na izvlačenje afera iz perioda pre nego što je postao ministar. Sve je počelo kada je ministar najavio da će ukinuti subvencije koje su davane preduzećima preko Fonda za razvoj, kao i podsticaje za otvaranje novih radnih mesta, izvozne poslove i nove investitore.

Reč je o merama koje su bile višegodišnji stožer politike prethodnog ministra Mlađana Dinkića, pa nije neobično što su se i on i članovi stranke digli na uzbunu. Radulović je, inače, dosadašnji sistem finansiranja privrede iz državnog budžeta nazvao neodgovornim, tvrdeći da se novac preko institucija davao preduzećima bez ikakve provere da li su u stanju da kredite vrate i da li su postignuti efekti zbog kojih su sredstva plasirana.

Bilo je, pre svega među privrednicima, i potpuno neproverenih tvrdnji da su firme koje dobiju kredite bile dužne da izdvoje neki procenat za partiju u čijem je resoru kreditor, ili za posrednika koji je omogućio pozajmicu. Ne zna se da li taj deo poslovanja državnih kreditnih institucija policija proverava, ali se zna da je zbog nedostatka kontrole državnog novca Ministarstvo privrede podnelo nekoliko krivičnih prijava. Zna se, takođe, i ko je primao novac i ko ga nije vraćao, jer je listing svih kredita dodeljenih privredi preko Fonda za razvoj osvanuo na sajtu Ministarstva. Iz tabela se čita i da je oko 40 odsto pozajmica potpuno, a još toliko teško naplativo, a koristile su ih firme koje nisu baš uspele da se razviju, jer se neke od njih sada nalaze u stečaju, a druge će tek po sili zakona da izađu iz decenijskog restrukturiranja.

„Nećemo više bacati novac poreskih obveznika“, objasnio je potom Radulović i odmah najavio ukidanje SIEPE, još jedne „Dinkićeve agencije“, što je izazvalo novi talas kritika u kojima se poteglo za nabrajanjem investitora koji su, tvrde iz URS-a, zbog Radulovićevih mera odustali od ulaganja u Srbiji. Iako ministar ne odgovara direktno na direktne prozivke, jer kako kaže neće u to „blato“, daleko od toga da se brani ćutanjem. Opet je na sajtu Ministarstva okačen izveštaj o dodeljenim podsticajima preko SIEPA, a u analizi se zaključuje da je od najavljenih 55.000 radnih mesta, otvoreno tek svako četvrto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari