Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je prilikom formiranja Vlade da će na svakih šest meseci sprovoditi proveru „prolaznog vremena“ svojih ministara, to jest da će kontrolisati šta su u prethodnom periodu uradili, a šta je trebalo da bude urađeno i da će oni za koje se pokaže da nisu radili dobro, morati da napuste kabinet u Nemanjinoj.


Međutim, ni tri meseca nije prošlo, a Vučićeva Vlada je već videla ozbiljnu rekonstrukciju, pošto je premijer bio primoran da nađe zamenu za Lazara Krstića, koji je podneo ostavku, nezadovoljan nespremnošću svog šefa da sprovede reforme koje on smatra najispravnijim za Srbiju. Nakon prebacivanja Dušana Vujovića na Krstićevo mesto, sada je na redu transfer Kori Udovički u resor privrede, a nije jasno da li će ona zadržati i svoje sadašnje mesto ministra državne uprave ili će i tu biti još jedne „rekonstrukcije“. U svakom slučaju nastavak taktike rekonstrukcija je izvestan.

Krstić je, inače, postao drugi ministar-ekspert koji se ove godine „iselio“ iz Vlade Srbije, pošto je početkom godine, još dok je Vučić bio PPV, otišao i Saša Radulović, kojem je takođe smetalo to što Vlada nije htela da sprovede njegove ideje. Kako su eksperti napustili javne funkcije, tako su tajkuni stupili na njih. U opštoj rekonstrukciji javnog sektora, Vučić je ove nedelje promenio niz direktora javnih preduzeća, i u dva najvažnija, Železnice i Puteve Srbije, doveo ni manje ni više nego Milana Beka i Miodraga Kostića, za koga u petak još nije bilo jasno da li je prihvatio Vučićevu ponudu.

„Tajkuni i kriminalci neće vladati Srbijom, nikad više“, izjavio je Vučić decembra prošle godine. Potom je u februaru dodao: „Želim da obavestim one uspešne biznismene koji su uzeli milijarde i nisu vratili, a predstavljaju se kao uspešni biznismeni da ih se nisam uplašio. Tek kada te tajkune sklonimo sa grbače naroda, moći ćemo da krenemo napred.“ I onda u martu pred izbore zaključio: „Ili će Srbijom upravljati tajkuni preko svojih političkih poslušnika ili narod.“

Danas kada Vučićevom voljom na čelo Železnica dolazi kupac Luke Beograd i akter svih „čistih“ privatizacija od C marketa do Knjaz Miloša, u mislima mnogih birača verovatno je veliki znak pitanja. Premijerov odgovor na sva pitanja ispred tog znaka vrlo je kratak: Beko je sposoban.

Jeste, ali, da li je to dovoljno? U dosta slobodnoj analogiji, Vučić je za tajkune ono što je Tadić bio za socijaliste: nemačka veš mašina. Pere vrlo dobro i briše sve fleke.

S tim na umu, motivi tajkuna da se late posla u javnim preduzećima sasvim su jasni. Motivi Vlade, malo manje. Jedino dobro u celoj stvari jeste to što se, možda po prvi put, privatni interes Milana Beka poklapa sa javnim interesom preduzeća u koje ulazi. Neka u tome bude nada da će Železnicom upravljati pošteno i, kako premijer reče, sposobno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari