Bruno Langer, frontmen grupe Atomsko sklonište, rokonačelnik je ovogodišnje, 48. Zaječarske gitarijade, koja se održava od 30. jula do 2. avgusta, na pet različitih stejdževa, zahvaljujući čemu će Zaječar i ovog leta biti centar rokenrola na ovim prostorima, koji će tradicionalno uz takmičarske bendove ugostiti i mnoga poznata imena.


Zaječar pamti nastup Atomskog skloništa na Gitarijadi 1991. godine, na Gradskom stadionu u Zaječaru, pred 20.000 ljudi. Koncert za nezaborav, za koji kažu da je najbolji koji su ikada odsvirali. Sastav Atomsko sklonište je jedna od najznačajnijih grupa svoga vremena, a njegova istorija predstavlja možda najkompleksniju i najupečatljiviju priču ispričanu na ex-yu rok prostorima.

Bruno Langer rođen je u Rijeci 1949. godine. Jedan kratki deo detinjstva provodi u Zagrebu, a onda se trajno veže za Istru i Pulu. U četrnaestoj godini je, kao poklon od prijatelja, dobio svoju prvu gitaru, sa samo dve žice. Njegova prva bas gitara bila je kućna majstorija Dinka Bijažića, pulskog muzičara koji mu je i otkrio svet električnih instrumenata i bio njegov učitelj gitare.

Atomsko sklonište nastalo je u Puli 26. februara 1976. godine i traje do danas. U tom momentu su ostali članovi grupe: Sergio Blažić (vokalni solista), Saša Dadić (bubnjevi) i Dragan Gužvan (gitara). Još 1968. godine, Obradović je režirao predstavu pod nazivom „Atomsko sklonište“, koja je premijerno izvedena u Istarskom narodnom teatru. Obradović je predložio muzičarima kompletan koncept rok grupe koja bi ne samo stvarala muziku na osnovu njegovih tekstova već i nosila široki multimedijalni pristup baziran na takvoj vrsti tekstova. Već po njegovoj pesničkoj orijentaciji mogao se naslutiti i pravac kojim će se kretati umetnički izraz Atomskog skloništa koji će predstavljati nešto posve novo i neuobičajeno. Mada ni po žestini muzike nije bilo mnogo bendova u SFRJ koji bi se s njima mogli usporediti, potpuno novi pristup doneli su svojim multimedijalnim projektom: tekstovima, scenskom pojavom te umetničkim fotografijama kojima su se predstavljali javnosti.

Atomsko sklonište je jedna od najznačajnijih grupa bivše Jugoslavije, jer traju dovoljno dugo da se njihova publika svrstava u nekoliko generacija. Ne postoji nijedan zaljubljenik u rokenrol koji ne zna reči njihovih najvećih hitova: „Treba imat’ dušu“, „Žuti kišobran“, „Pakleni vozači“, „Johnny“, „Kraljica Cigana“… Bruno Langer svakako zaslužuje da ponese prestižno zvanje rokonačelnika 48. Gitarijade, a „Atomci“ nastupaju finalne večeri u subotu, 2. avgusta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari