Predsednik Nikolić prepustio je premijeru Vučiću da upravlja izbegličkom krizom, ukratko glasi odgovor koji je naš list dobio prekjuče na Andrićevom vencu. To je i objašnjenje na javne zahteve vanparlamentarne desnice upućene Nikoliću da sazove Savet za nacionalnu bezbednost.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

Rad ovog tela, skrojenog u vreme Tadićeve vlasti, simbolički je i najbolji pokazatelj institucionalnog seljenja moći. I pretvaranja polupredsedničkog sistema vlasti u kancelarski, uprkos postojećem ustavno-pravnom okviru. Jer, otkako su naprednjaci došli na vlast, održano je par sednica Saveta, odnosno dve u 2012. na temu Kosova. Poslednja, koja bi se mogla tako nazvati, bila je u junu 2014. na dan kada je objavljena smena više policijskih funkcionera. Tada se Nikolić i poslednji put direktno obratio javnosti na temu dnevno aktuelnog bezbednosnog problema.

Podsetimo se, Savet za nacionalnu bezbednost ustanovljen je u vreme Tadićeve vladavine, upravo zbog bezbednosnih izazova, a Biro za koordinaciju službama je zamišljen kao operativno telo Saveta. Dok su u Savetu ministri, u Birou su šefovi službi, tužioci, po pozivu mogu učestvovati operativci i predstavnici NVO, medija, itd. U praksi, uloge su se promenile. Umesto Saveta, zaseda Biro, bilo da je reč o Paradi ponosa, carinskom ratu sa Hrvatskom, ili kontroli granica zbog terorizma. Savet je, čini se, pao u dubok zaborav, kao i priča kako se to desilo.

Podsetimo, prvi korak koji je omogućio premijeru Vučiću da preuzme rukovođenje bezbednosnim aparatom bilo je njegovo imenovanje za sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost, odnosno šefa Biroa za koordinaciju službama. Radi tog imenovanja promenjen je zakon sredinom 2012. pošto je predviđao da po funkciji ovo mesto treba da preuzme šef kabineta predsednika Srbije. U sadašnjosti, malo je poznato i ko je uopšte šef Nikolićevog kabineta – prema medijskim napisima to je Miroslav Latinović. Vučić je, setimo se, te 2012. bio prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane, i samim tim i po funkciji član Saveta. Kada je u proleće 2014. izabran za premijera Srbije, očekivalo se i spekulisalo da će neko drugi postati šef Biroa. Sam Vučić je to više puta javno rekao, između ostalog pomenuvši i da čeka da Nikolić predloži kandidata. Međutim, niti se to dogodilo, niti je Savet zasedao. I sve ovo je možda najbolja ilustracija sa kakvom vlašću i sa kakvim službama Srbija ulazi u veliku svetsku krizu, koju mnogi već nazivaju trećim svetskim ratom. I koliki je profesionalni integritet vrha službi podveden pod Biro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari