„Gradonačelnik Beograda smatra da Srbija ima većih problema od održavanja Parade ponosa i da nikada neće podržati bilo koju manifestaciju koja može da ugrozi bezbednost građana“. Ova rečenica izgovorena pre tačno tri godine donela je bivšem gradonačelniku Draganu Đilasu titulu „najhomofoba“ na pojedinim društvenim mrežama.


Sadašnji gradonačelnik Siniša Mali pokazao je da, kada je reč o ovoj manifestaciji, ume da uči na iskustvu prethodnika. Jer, mada je lider SNS Aleksandar Vučić izjavio da su održavanje Prajda tražile druge stranke – opoziciona DS, dok recimo naprednjaci nisu, Mali je svojim prisustvom i funkcijom koju obavlja dao ovom događaju neophodnu političku težinu. Doduše, oni sa dužim pamćenjem ukazali bi da, kada je u novembru prošle godine Đilas smenjen sa mesta gradonačelnika, za Malog rečeno da nije član SNS.

Čak i da se njegov (ne)stranački status nije promenio u međuvremenu, za funkciju gradonačelnika Beograda se oduvek u novostranačkoj istoriji Srbije govorilo da je četvrta po moći u državi. Prisustvo Jadranke Joksimović, koja pak nesumnjivo pripada užem partijskom vrhu SNS, očekivano je zbog posla koji obavlja u resoru za evrointegracije. Šetali su i ministarka Kori Udovički i ministar Ivan Tasovac, što je, uzimajući u obzir sve okolnosti, zaista solidno iskazivanje podrške toleranciji ličnim primerom.

Veliki broj funkcionera DS takođe je bio u Povorci ponosa, ali njihovi birači i simpatizeri mogli bi da se zapitaju zašto u vreme vlasti demokrata nije bilo moguće da se Prajd mirno održi? Da li zato što je tada postojala snažna desna opozicija? Za razliku recimo od sadašnje situacije, kada vanparlamentarna desnica nije iskazivala euforičan otpor, već je prilično mirno protestovala. Ili je stvar bila ne toliko u protivnicima, euforičnim ili smirenim, nego u kalkulaciji gde se nalazi najveći rezervoar glasova i prilagođavanja stavova za zahvatanje iz tog rezervoara.

Iz tog ugla, tačno je da SNS ima komotnu većinu i stabilan rejting, i da ne mora grčevito da prati „nivo“ u pomenutom rezervoaru. Dobra posledica toga je što pripadnici LGBT populacije mogu da prošetaju centrom Beograda, da u toj koloni bude i gradonačelnik, i da se sem manjih incidenata, ne dogodi ništa krupnijih razmera. Jer, i to što su Vučićev brat i brat Siniše Malog dobili od Žandarmerije batine, vlast je javnosti predstavila kao manji incident. Pokazalo se dakle ko ima kontrolu nad službama i moć da organizuje čak i Paradu ponosa, a da li će biti više dobrih ili više loših posledica te činjenice, ostaje da se prati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari