I pre nego što je izraelska vojska juče saopštila da nastavlja ofanzivu u Gazi – u kojoj je prema poslednjim podacima poginulo 1.460 Palestinaca, uglavnom civila, i 63 Izraelca, od toga dvoje civila – premijer Benjamin Netanjahu bio je jasan: „Nećemo prihvatiti bilo kakav predlog o primirju koji izraelskoj vojsci ne bi dozvolio da završi svoju misiju.“

A misija je „potpuno uništenje“, rekao je, tunela koje je Hamas izgradio između Pojasa Gaze i Izraela.

U najnovijoj operaciji u kojoj Izrael, prema sumnjama UN, čini ratne zločine, Netanjahu (rođen 1949. u Tel Avivu) se osim zalaganja za primirje i ofanzivu u isto vreme proslavio i izjavom da Hamas voli „televizijski mrtve“ civile, da ih želi što više u svojim redovima kako bi dobio podršku sveta.

Netanjahu, pak, uživa podršku 82 odsto Izraelaca dok predvodi operaciju „Zaštitna ivica“. Zapadni mediji pišu o navodnom strašnom pritisku Sjedinjenih Država i Evropske unije na Netanjahua da prekine ofanzivu. Istovremeno, Vašington je ove nedelje odobrio nove isporuke oružja Izraelu.

Netanjahu je trenutno i poslanik u Knesetu, predsednik stranke Likud i ministar za javnu diplomatiju i dijasporu. Prvi je izraelski političar posle Davida Ben Guriona koji je dogurao do trećeg premijerskog mandata.

Tokom prvog mandata (1996-1999) proklamovao je politiku „tri ne“: „ne“ povlačenju sa Golanske visoravni, „ne“ razgovorima o Jerusalimu i „ne“ pregovorima uz preduslove. Izraelska policija je 1997. i 1999. predlagala podizanje optužnica protiv Netanjahua zbog navodne korupcije. Posle privremenog odlaska sa vlasti 1999. bavio se biznisom. Od 2002. do 2003. bio je šef diplomatije, a ministar finansija od 2003. do 2005. kada je podneo ostavku zbog odluke tadašnjeg premijera Arijela Šarona o povlačenju Izraela iz Gaze.

Za drugog mandata (2009 – 2013) Netanjahu se, kada je reč o mirovnom procesu, zalagao za rešenje o dve države pod uslovom da palestinska bude demilitarizovana, a najveći „ustupak“ koji je učinio pod pokroviteljstvom SAD u vezi sa ilegalnim jevrejskim naseljima na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu bilo je privremeno prekidanje njihove dalje izgradnje.

Na čuvenom Masačusetskom institutu za tehnologiju je završio arhitekturu, među prvima u svojoj klasi, a na Harvardu političke nauke. Autor je nekoliko knjiga o terorizmu. Tokom Šestodnevnog rata 1967. Netanjahu je otišao u vojsku, učestvovao je u nekoliko akcija narednih godina i u Jomkipurskom ratu. Bio je pripadnik elitne specijalne jedinice i stekao je čin kapetana. Njegov stariji brat Jonatan, komandant iste jedinice, poginuo je u jednoj akciji u 30 godini.

Dedovi izraelskog premijera su rođeni u Rusiji. Netanjahu se ženio tri puta i ima troje dece. Otac Bencion, izraelski istoričar, poživeo je 102 godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari