Albanski odbornici s juga Srbije zatražili su od Vlade Albanije da internacionalizuje problem Preševske doline i usprotivili se uklanjanju spomenika pripadnicima OVPBM, koji su poginuli u sukobima sa srpskom vojskom i policijom 1999. godine.

Odbornici Preševa, Bujanovca i Medveđe usvojili su deklaraciju kojom su se suprotstavili uklanjanju simbola, uključujući i spomenike „nacionalnih heroja“, i pozvali Vladu Srbije i Vladu Kosova da razmatraju rešavanje problema Preševske doline po načelu reciprociteta u Briselu, uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton.

Da li će doći do internacionalizacije problema, kako to priželjkuju albanski odbornici opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, ili će država naći neko rešenje? Sudeći po najavama domaćih političara, spomenik će biti srušen, jer nije postavljen u skladu sa zakonom. U slučaju da bude srušen, Albanci imaju spreman odgovor. Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa rekao je da bi nasilno uklanjanje spomenika poginulim pripadnicima OVPMB izazvalo institucionalnu krizu u opštinama Preševo i Bujanovac i da bi prekinulo saradnju sa republičkim vlastima.

Očigledno je da se ide na dalje zaoštravanje problema na jugu Srbije, jer sve ovo izgleda da je urađeno kao jedna dobro koordinirana akcija dirigovana iz Prištine, kako tvrde srpski političari. Očito je krajni cilj da se Srbija povuče iz pregovora o Kosovu, ili bar da se na međunarodnom nivou kao tema nametne „težak položaj“ albanske nacionalne manjine u Srbiji.

Sada je definitivno i jasno da su državljanima Srbije koji žive u pomenute tri opštine juga Srbije Priština i Tirana bliže od Beograda. Pitanje je samo šta će država preduzeti kada opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa proglase nezavisnost i odluče da se pripoje Kosovu i da li će tada već biti kasno za bilo kakvu reakciju?

Realno, postavljanje spomenika OVPBM bila je drska provokacija države Srbije, jer su upravo ti poginuli borci OVPBM bili učesnici oružane pobune u okviru jedne međunarodno priznate države kakva je Srbija. A dobro je poznato kako pravne države, ne samo na Zapadu, tretiraju odmetnike i pobunjenike i da li bi bilo moguće usred Londona ili Belfasta podići spomenik poginulim pripadnicima IRA? Nije zgoreg pomenuti da SAD i danas, iako je 1999. godina odavno prošla, drži OVPBM jako visoko na listi terorističkih organizacija. Slučajno?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari