Profesor Jože Mencinger jedini je ekonomista sa prostora bivše SFRJ koji je poznat i, kao cenjen istomišljenik ili dostojan protivnik, priznat u svim državama koje su posle njenog raspada nastale.


Kao direktnom učesniku u slovenačkoj vlasti (ministar, član saveta centralne banke) pripisivane su mu zasluge za srećnu slovenačku tranziciju 90-ih godina, bez masovnih gašenja firmi i bez masovne nezaposlenosti, a on sam je obavezno podsećao da je manje poznati ekonomista Velimir Bole pravi autor mnogih tadašnjih slovenačkih „rešenja suprotnih knjiškim postulatima“, i suprotnih onome što je radila Srbija. Za dobre rezultate tih rešenja zaslugu je priznavao i prosto – sreći: „Centralna banka Slovenije činila je sve da zaštiti domaću proizvodnju“ , a „najmanje sedam godina sprečavanje apresijacije tolara bila nam je osnovna briga“. On tvrdi da je Slovenija u Janšinom „hazarderskom razdoblju od 2005. do 2008. godine uništila sve što je stvorila ranije“ i u smeće bacila 10 milijardi evra.

Profesor Mencinger, koga smatraju za ideologa slovenačkog ekonomskog patriotizma, protiv je privatizacije po svaku cenu.“Protivim se ideologiji prema kojoj moram prodavati svoja preduzeća, kojima mogu i sam da upravljam, pa i prodaji bez uzimanja u obzir efekata prodaje na ostalu privredu“. Mencinger je poznat i kao čovek koji nije suviše oduševljen stranim kapitalom kao kupcem domaćih preduzeća i u prilog tome je napravio veliku i mnogo napadanu studiju za osam zemalja u tranziciji i periodu 1994 -2003. „Našao sam da strane investicije nisu doprinele nego su odmogle rastu… Što imaš više stranih investicija, to imaš veći deficit tekućeg računa… Zemlja je sve zaduženija što ima više stranih investicija“. Dokazivao je da će rigorozna štednja u Grčkoj („nema smisla štedeti kad svi štede“) voditi ka isto tako rigoroznom padu bruto domaćeg proizvoda te zemlje i daljem rastu njene zaduženosti.

Stanovišta profesora Mencingera imaju solidnu neoliberalnu opoziciju u Sloveniji. Pozivajući se diskretno na jednu čuvenu izjavu Jovana Raškovića zaključio je da Srbi ne znaju da izračunaju šta je korisno, a šta nije korisno. „Mada to na neki način ne važi za Srbe koji su u Sloveniji“, rekao je i naveo pozitivan primer ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića, po ocu Srbina. Nismo stigli da ga pitamo da li je istog mišljenja i sada, pošto je propao na izborima za Evropski parlament upravo na listi Pozitivne Slovenije, stranke koju je osnovao ( i pocepao?) Janković. Smatraju ga evroskeptikom, a on je verovao da bi Evropi baš koristilo da među poslanicima Evropskog parlamenta bude i neko ko neće uvek aminovati Briselu. On ne vidi ni neke ekonomske koristi za zemlju od članstva u NATO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari