Odavno obična statistička vest nije izazvala toliko reagovanja kao što je to uzrokovala jučerašnja informacija o prosečnim zaradama isplaćenim u februaru. Telefoni su zvonili do usijanja, a javljali su se isključivo zdravstveni radnici, koji tvrde da ni dinar povećanja nisu imali u prošlom mesecu, iako je zvanična statistika potvrdila da je podatak o povećanju isplaćene zarade od 40 odsto u odnosu na januar – tačan.


Interesantno je, međutim, da se redakciji nije javljao niko iz drugih grupacija koje su zabeležile rast zarada, a jedan od razloga je i taj što su kod njih povišice bile opipljive, a ne samo kao statističke računice. Zato i dalje ostaje pitanje odakle – najviše u javnom sektoru – novca u te svrhe kada nijedan od parametara ne ukazuje da se povećala proizvodnja, naplata poreza ili da su u budžet ušli neki vanredni prihodi. Jedino što je bilo drugačije, jeste to što su u martu raspisani izbori, pa je iznenada, a sada se čini retroaktivno, porasla i briga funkcionera za malog čoveka, posebno „svog“ službenika, čije ponašanje i te kako može da utiče na ukupno raspoloženje biračkog tela.

Tako su od predizborne trke prvu korist osetili zaposleni u raznim državnim upravama. Iako je do podataka teško doći, u tom dušebrižju su izgleda prednjačile neke opštinske vlasti, koje su pronašle kanal za „odokativne“ povišice činovnicima. Podsetimo, u sektoru finansija, elektroenergetike i telekomunikacija, koverte su bile toliko deblje da je to povuklo čitav prosek zarada za sve zaposlene u Srbiji, pa smo – po sistemu „jedni kupus, drugi meso, u proseku sarma“ – u prošlom mesecu svi „primili“ po 3.500 dinara više nego na početku godine.

Ipak, i u „sarma-modelu“ običan građanin zna da razlikuje šta je realno, a šta deo predizbornog folklora. Jer, naša stvarnost jeste da smo izgubili industriju, da mala i srednja preduzeća nemaju mnogo šansi na tržištu na kome cveta siva ekonomija, da su poskupljenja naša svakodnevnica i da se sve teže, zbog rastućih obaveza za komunalije i sve ostale dažbine, izdvaja novac za onu polovinu zarade koja je potrebna za hranu. A u zoni izborne fešte ostaće priče o novim stranim investitorima, svetloj budućnosti za ove i one grupe stanovništva i, naravno, o većim platama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari