Jedan od političkih sukoba koji je obeležio i minulu izbornu kampanju i aktuelni postizborni period je onaj između Borisa Tadića i Ivice Dačića. Konflikt, koji bez prestanka traje od trenutka raspisivanja izbora krajem januara do danas, inicirao je i održava mu svežinu Tadić, dok je Dačićuglavnom u defanzivi.


Zvanični razlog stalne ofanzive NDS protiv SPS je taj što, po Borisu Tadiću, socijalisti i Ivica Dačićpredstavljaju nešto najgore na političkoj sceni Srbije, jer su opcija bez ideje i ideologije, programa i kadrova, osim pukog opstanka i eksploatisanja budžetskih sredstava preko gomilanja funkcija i uzimanja harača po institucijama i preduzećima. Ulazak SPS u vladu značio bi, kažu Tadići novodemokrate, trajnu blokadu svih neophodnih reformskih procesa, pre svega u oblasti ekonomije. Takođe, ne jednom su iz tabora NDS, pre svih od Miodraga Rakića, stizale nimalo prikrivene sugestije da su Dačići njegovi bliski saradnici povezani sa kriminalnim podzemljem, odnosno sa Darkom Šarićem, gde se slučajevi „Miše Banane“, Branka Lazarevića i kluba „Vanila“ uzimaju za primere. Ipak, kada je Branko Ružićglasno i direktno pozvao Rakića da izađe sa konkretnim dokazima protiv SPS ili da „ućuti“, ovaj nekadašnji prvi državni operativac u rešavanju slučaja Šarićodgovorio je uvijeno, rekavši da će nadležni organi utvrditi istinu.

S druge strane, Dačićje više puta odgovorio Tadiću podsećanjem da su baš njih dvojica, i to na inicijativu bivšeg predsednika DS, 2008. potpisali famozno istorijsko pomirenje demokrata i socijalista, da su zajedno pravili vladu i vodili je pune četiri godine, pa ga pita – ako sam ti tada valjao, šta se sada dešava. Istovremeno, lider SPS tvrdi da lider NDS porukama da ne želi u vladu s njim zapravo uslovljava Vučića i SNS, što ne priliči opciji koja je jedva prešla cenzus.

O čemu god da se radi, teško je izbeći utisak da se između Tadića i Dačića vodi žestoka borba za ulazak u buduću vladu, u kojoj će, s obzirom na apsolutnu dominaciju Vučića i naprednjaka i njihovo insistiranje na velikom broju vanstranačkih stručnjaka i sigurnim mestima za SVM, biti vrlo malo funkcija za ikoga drugog. Vučićbi možda mogao da taj pomalo neukusan okršaj okonča time što bi u vladu pozvao i jedne i druge, sa potpunim minimumom pozicija, ili tako što ne bi pozvao ni jedne ni druge, većsamo par najuticajnijih pojedinaca, recimo Dačića i Rakića, koji bi zauzvrat disciplinovali svoje stranke. U svakom slučaju, zna se na kome je odluka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari